Almanya'da sokaklara düştüler

Almanya'da evsizlerin sayısının ciddi oranda arttığı bildirildi.

2017-11-14 19:26:00
Almanya'da sokaklara düştüler

Almanya Evsizlere Yardım Derneği Genel Müdürü Thomas Specht, başkent Berlin'de yaptığı açıklamada, Almanya'da evsizlerin sayısının 2016'da yaklaşık 860 bin olduğunu söyledi

Böylelikle 2016'daki evsizlerin saysının 2014'e göre yaklaşık yüzde 150 arttığına işaret eden Specht, 2018'de evsizlerin sayısının 1,2 milyona çıkacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Specht, açıkladıkları bu sayılara ülkeye gelen ve evi olmayan mültecilerin de dahil olduğunu kaydetti.

AA'nın haberine göre, 2016'da evsiz olan sığınmacıların sayısının yaklaşık 440 bin olduğunu aktaran Specht, evsizlerin büyük çoğunluğunun toplu şekilde kalınan yerlerde geçici barınma imkanı bulduğunu ifade etti.

Specht, barınma imkanı bulunmayan ve sokakta yaşayan evsizlerin sayısının 2016'da, 2014'e göre yüzde 33 artarak yaklaşık 52 bine yükseldiğini bildirdi.

2016'da evsiz çocukların oranını yüzde 8 olarak tahmin ettiklerini söyleyen Specht, kadınların oranını da yüzde 27 olarak aktardı.

"ALMANYA'DA YANLIŞ KONUT POLİTİKALARININ YÜRÜTÜLDÜ"

Evsizlerin sayısının 2018'e kadar 1,2 milyona çıkma sebebinin şimdiye kadar konut sorununa yeterince önlem alınmamasından kaynaklanacağını vurgulayan Specht, Almanya'da yanlış konut politikalarının yürütüldüğünü kaydetti.

Specht, özellikle büyük kentlerde konut kiralarının arttığını ve sosyal konutların sayısının azaldığını ifade etti.

"GELECEK YILLARDA EVSİZLERİN SAYISI DAHA DA ARTACAK"

Derneğin Genel Müdür Yardımcısı Werena Rosenke de federal hükümetin ve eyaletlerin önlem almaması durumunda gelecek yıllarda evsizlerin sayısının daha da artacağı uyarısında bulundu.

Rosenke, sokakta yaşayan 52 bin evsiz için insan onuruna yakışır konutların yapılmasının ve tıbbi bakımlarının güvenceye alınmasının da gerektiğini kaydetti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
  • 9370
  • 4

Orhan 1 yıl önce eklendi.

Sisteme karşı derken, 1. yüksek kiralar, 2. kalorifer, su gibi hizmetlerin ödemek istememesi vs. Sonuçta, iyi bir aylık alan kişi kirasını da kuzu gibi öder, taksitleri de, ev masraflarını da. Demek istediğim, hiç kimse zevk için sokaklarda yaşamıyor, herkesin çeşit çeşit sebebleri olsa da başlıcası, düşük ücret almak ve o maaşınla temel masraflarını karşılayamamak. Bir kısmını bankalar, kredi karşılığı ipotek edilen eşyayı alarak insanları sokağa fırlatmak... Her yerde olduğu gibi aslında...

Beto 1 yıl önce eklendi.

Ama sunuda unutmayalim,sokaktaki evsiz almanlarin cogu kendilerinin istegi ile sokakda yasiyorlar,inanmazsiniz belki ama gercek öyle.Ben kendim bir privat hizmet enstütisinde calisiyorum ve sokakdaki yasayanlarin dertlerinide birinci elden ögreniyorum,yüzde "80" ni sisteme karsi olduklari icin veya sisteme ayak basamadiklari icin sokaklarda,yüzde 15 i bosanmadan sokaklarda geri kalanida gercekten talihsiz insanlar.Bütün bu insanlar ayda 405 euro aliyordur veya isterlerse hergün 12,50euro bizim dernekten de alabilirler..kisasasi almanyada kendiliginden kimse ac kalmaz!!!

Maytap fabrikasında yangın! Çok sayıda ölü var
Maytap fabrikasında yangın! Çok sayıda ölü var
Sudanlılardan Türkiye'ye dua
Sudanlılardan Türkiye'ye dua
ABD'de hükümet kepenk kapattı
ABD'de hükümet kepenk kapattı
Kabil'de otel'e silahlı ve bombalı saldırı
Kabil'de otel'e silahlı ve bombalı saldırı
Hindistan'da fabrikada yangın: 17 ölü
Hindistan'da fabrikada yangın: 17 ölü