Ankara'dan ABD'nin uyarısına cevap

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin son seyahat uyarısıyla ilgili, ''bir müttefike ve olgunluğa yakışmayan gereksiz tavırlarla uğraşmamamız lazım'' dedi.

2018-01-12 21:04:00
Ankara'dan ABD'nin uyarısına cevap

Bakan Çavuşoğlu, Los Angeles'ta eski Başkonsolos Kemal Arıkan'ın Ermeni teröristlerce şehit edildiği yeri ziyaretinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile yapacağı görüşmede, ABD'nin Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısının ele alınıp alınmayacağı sorusuna ilişkin, Tillerson ile her görüşmede ikili konuları ele aldıklarını ifade etti.

"BUNLARLA UĞRAŞMAMAMIZ GEREKİYOR"

Esasen iki ilişkilere, pozitif gündeme ve bölgesel sorunlardaki iş birliğine odaklanmak istediklerini söyleyen Çavuşoğlu, "Dolayısıyla vize sürecini durdurmak gibi şimdi de seyahat uyarısı gibi son derece gereksiz ve bir müttefike ve olgunluğa yakışmayan tavırlarla bizim uğraşmamamız gerekiyor, enerjimizi bunlara harcamamız gerekiyor." dedi.

"TÜRKİYE ABD'DEN ÇOK DAHA GÜVENLİ BİR ÜLKEDİR"

Çavuşoğlu, ABD'nin yaptığı seyahat uyarısından sonra Türkiye'nin de seyahat uyarısı yaptığını hatırlatarak, "Türkiye, ABD'den daha az güvenli bir ülke değildir. Tersinden söyleyecek olursak Türkiye, ABD'den çok daha güvenli bir ülkedir." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin terörle mücadele ettiğini, hala etmekte olduğunu ve başarı da elde ettiğini dile getiren Çavuşoğlu, ABD'de de yaşanan saldırılardan mutluluk duymadıklarını ve üzüldüklerini kaydetti.

"ABD'DEKİ SALDIRILARA VE ÖLDÜRÜLEN İNSAN SAYILARINA BAKIN"

Çavuşoğlu, "ABD'de günlük olaylar ve saldırılara baktığımız ve değişik şehirlerde günde öldürülen insan sayısına baktığımız zaman buna turist de dahil Türkiye'nin ABD'den çok daha güvenli bir ülke olduğunu görüyoruz." dedi.

Türkiye'nin Amerikalılar da dahil 2017'de 32 milyon turist ağırladığının ve bu turistlerin tamamının güven içinde ülkelerine döndüğünün altını çizen Çavuşoğlu, "Bu senede ABD'den turist olarak gelmek isteyenlerin sayısında ciddi bir artış var. Rezervasyonlardan da görüyoruz. Bunu durdurmak mı istediler, ne yapmak istediler onu anlamadık ama Tillerson ile görüşeceğiz." diye konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye'de yabancı düşmanlığı olmadığına ve Türkiye'nin daima bu kişilere kucak açtığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Şimdi ABD'de bakıyoruz yabancı düşmanlığı hat safhada. Bizzat Amerikan yönetiminin, Trump yönetimi ve Başkanı'nın bizzat kendisinin başka ülkeleri nasıl aşağıladığı, hakaret ettiği ortada. Şimdi böyle bir durumda seyahat bakımından Amerika mı daha az güvenli yoksa Türkiye mi daha az güvenli? Dolayısıyla Türkiye gibi bir ülkeye müttefikimizin basit yöntemlerle seyahat uyarısı yapması doğrusu ciddi bir iş değildir. Biz ona karşılık verdik. Böyle bir şey yapmak istemeyiz normal şartlarda. Vancouver'da tabii Tillerson ile bu konuyu konuşacağız."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
  • 5410
  • 1

abdo 7 gün önce eklendi.

abd de geceleri sokakta dolaşamazsınız hemen çeteler soyar. heleki bazı mahalleler var geceleri hiç giremezsiniz. fakat tc de böyle bir durum yok denecek kadar azdır hatta yoktur.

Meclis'te 'Abdullah Gül' anonsu - VİDEO
Meclis'te 'Abdullah Gül' anonsu - VİDEO
TBMM'de 'Abdullah Gül' anonsu!
TBMM'de 'Abdullah Gül' anonsu!
AK Parti'den istifa etmişti...Erdoğan talimatı verdi
AK Parti'den istifa etmişti...Erdoğan talimatı verdi
Kılıçdaroğlu, PKK ile gizli buluşacak!
Kılıçdaroğlu, PKK ile gizli buluşacak!
CHP’de kılıçlar çekildi
CHP’de kılıçlar çekildi