Ateşbâz-ı Veli Mutfak Kültürü Ödülleri verildi

Meram Belediyesi ve Anadolu Halk Mutfağı Derneği iş birliğiyle düzenlenen “Ateşbâz-ı Velî Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri” ödül töreniyle devam etti.

2017-10-02 20:57:00
Ateşbâz-ı Veli Mutfak Kültürü Ödülleri verildi

Yine etkinlikler kapsamında farklı ülkelerden gelen yemek şeflerinin gastro şovları ile ülkemizin ünlü halk ozanların katıldığı ‘Âşıkların Dilinden Yemek Kültürü’ atışmaları büyük beğeni topladı.

Meram Belediyesi tarafından özel olarak dizayn edilen Tarihi Tantavi Ambarında düzenlenen Ateşbâz-ı Veli Mutfak Kültürü Ödül Töreni’ne Meram Kaymakamı Resul Çelik, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Ankara Kalecik Belediye Başkanı Filiz Ulusoy, Gümüşhane Özkürtün Belediye Başkanı Aynur Zorlu Kaya, Eskişehir Mihalgazi Belediye Başkanı Zeynep Akgün, MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, AK Parti Meram İlçe Kadın Kolları Başkanı Sevil Tosunoğlu, Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı.

Meram Kaymakamı Resul Çelik, “Umarım bu etkinlik sayesinde gün yüzüne çıkan değerlerimizin daha kalıcı olmasını ve tanınmasına vesile olmasını başarmış oluruz” dedi.

“ÇOK GÜZEL BİR ORGANİZASYON”

Ankara Kalecik Belediye Başkanı Filiz Ulusoy, “Kadın belediye başkanı arkadaşlarımızla birlikte bir kadın belediye başkanımızın konuğuyuz. Çok güzel bir organizasyonda olduğumuzun farkındayız. Gastronomi çok önemli bir alan oldu turizmde. Biz de ilçemizde turizm ve gastronomiyi kullanıyoruz. Ülkemiz bu alanda çok zengin bir kültüre sahip. Çok şükür ki kendi tarihine, kültürüne ve değerlerine sahip çıkan projeler yapan belediye başkanlarımız var. Bu vesileyle Meram Belediye Başkanımızı da tebrik ediyorum”  diye konuştu.

YÜZ YIL SONRASININ PROJELERİNE İMZA ATILIYOR””

Eskişehir Mihalgazi Belediye Başkanı Zeynep Akgün de, “Meram Belediye Başkanımız bizim idolümüz ve bizim için çok kıymetli. Burada iki günden beri kalmamın nedeni sayın başkanın Meram’da yaptıklarını görmekti. 1.5 milyon metrekare gibi bir alanda kentsel dönüşüm yapmak her erkeğin değil her insanın harcı değildir. Konya yüz yıl sonrasının projelerine imza atıyor” dedi.

“ÇALIŞMALARA HAYRAN KALDIK”

Gümüşhane Özkürtün Belediye Başkanı Aynur Zorlu Kaya ise, “Biz de yemek kültürünü geleceğe taşıma adına çalışma yapan bir belediyeyiz. Bu arada Meram Belediyesi’nin çalışmalarını inceledik ve inanın hayran kaldık. Bir kadın belediye başkanı olarak size çok teşekkür ediyorum. Bu kadar mı güzel çalışma olur? Bu program da inanılmaz güzel, inşallah kalıcı ve daim olur” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN TORU’DAN NEVİN HALICI’YA ÖDÜL

Konya mutfağının duayeni Nevin Halıcı’ya ödülünü takdim eden Meram Belediye Başkanı Fatma Toru ise , “Öncelikle burada ödül alan tüm işletme sahiplerini tebrik ediyorum. Biz arzu ediyoruz ki kültürümüz adına kimler çaba sarf ediyorsa hepsini ödüllendirelim. Ancak belirli kriterleri taşıyan firmalar seçildi. İnşallah seneye genişleyerek programımız devam edecek. Burada özellikle Nevin Halıcı Hanımefendi’yi tebrik ediyorum. Kendisi Konya ve Türk mutfağına yıllarca çok büyük emek vermiş biridir. Uluslararası arenada mutfağımızı layıkıyla tanıtan biri olarak ödülü fazlasıyla hak ediyor” şeklinde konuştu.

ASAN: İNANILMAZ BİR PROGRAM OLDU

Et’in profesörü olarak bilinen Cüneyt Asan da, “Bütün benliğimle söylüyorum ki bu yıl inanılmaz bir program oldu. Emeği geçenlere ne kadar teşekkür etsem az olur. Ben bu ülke için elini taşın altına koyan herkese çok saygı duyuyorum. Hava limanına indiğimizden şu ana kadar yüreğimiz coştu. Bunun için en başta belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Böyle belediye başkanları olduğu sürece çok hızlı bir şekilde yol alacağımıza inanıyorum. Önümüzdeki yıl bu etkinliğe tekrar geleceğim ve herkesi şaşırtacak çok farklı bir şeyi buradan çıktığım andan itibaren planlayacağım. Çünkü Konya ve başkan bunu hak ediyor” dedi.

Bu yıl Ateşbâz-ı Veli Aşçı Dede Mutfak ödülleri :

GIDA ÜRETİM ŞİRKETLERİ ALANINDA KAYSERİ’DEN ‘ÇEMEN’S’ FİRMASINA

 ARAŞTIRMA / İNCELEME / KİTAPLAR ALANINDA AYDAN ÜSTKANAT’A

 GÖRSEL MEDYA ALANINDA; SELİN KUTUCULAR’A 

HİZMET SEKTÖRÜ ALANINDA; İBRAHİM ÇEÇEN YATIRIM HOLDİNG’E 

KAMU VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI ALANINDA: 

TÜRK DÜNYASI VAKFI AJANSI’NA  (ESKİŞEHİR )

2017 YILIN EN BAŞARILI RESTORANLARI ALANINDA: SERAF’A 

YILIN EN BAŞARILI ŞEFLERİ ALANINDA; AYDIN DEMİR’E 

YEDİ BÖLGE YEDİ LEZZET NOKTASI  ÖDÜLLERİ İSE 

GIRIK BAHÇE                             GİRESUN           KARADENİZ 

ÇİÇEK LOKANTASI              ANKARA            İÇ ANADOLU 

KOCABAYLAR                             DENİZLİ            EGE 

ONBAŞILAR KEBAP             ADANA              AKDENİZ 

HAYAT LOKANTASI                     BURSA              MARMARA 

KADAYIFÇI SAİM                DİYARBAKIR       GÜNEY DOĞU ANADOLU 

GÜNAYIN YERİ                           ARDAHAN          DOĞU ANADOLU 

 YEREL MUTFAK ÖDÜLÜ: HACI ŞÜKRÜ KEBAP EVİ’NE 

Ayrıca Nevin Halıcı,  Cüneyt Asan,  Empero Group, Net Event, Atiker De Luxe ve Hurdacılar  firma yetkilileriyle programın düzenlenmesinde büyük katkıları olan belediye çalışanlarına ödül verildi.

USTA ŞEFLERDEN MUHTEŞEM GASTRO ŞOVLAR

Meram Belediyesi tarafından Tantavi Ambarı önünde geleneksel düğün pilavının ikram edildiği etkinliklerin ikinci gününde usta şeflerin gastro şovları büyük beğeni topladı. Ülkemizin önde gelen şeflerinden İran asıllı Hazer Amani ve et profesörü olarak tanınan Günaydın Et Restaurantları Kurucu Ortağı Cüneyt Asan, Yunan Şef ve Yazar Maria Ekmektsioglou, Çin Halk Cumhuriyeti’nden Tudahog Abudureyimu ile Simayi Wubulikashengmu’nun gerçekleştirdikleri gastro şovlar büyük ilgi gördü. Usta şeflerin elinden çıkan ve Türkiye, İran, Yunanistan ve Çin mutfağından geleneksel lezzetleri yansıtan yemekleri tadan izleyiciler şeflere tam not verdi.

AŞIKLARIN DİLİNDEN YEMEK KÜLTÜRÜ

Ateşbâz-ı Veli Etkinlikleri’nde “Aşıkların Dilinden Yemek Kültürü” adlı program da büyük beğeni topladı. Konya’dan ve ülkemizin farklı bölgelerinden gelen Yağız Ozan, Öksüz Ozan, Zikri Aliyar, Ahmet Poyrazoğlu, Kul Nuri gibi ünlü halk ozanları yemek kültürüyle ilgili atışmalar yaptı.
Meram Kaymakamı Resul Çelik ve etkinlikler kapsamında şehrimizde bulunan misafir belediye başkanlarıyla aşıkların atışmasını izleyen Başkan Toru, “Geçen sene 1. Aşıklar Şölenimizi yapmıştık.  İnşallah bu sene de yapmak artık farz oldu. Bizim kültürümüzü kültür yapan değerler var; mimarisiyle, musikisiyle, yemek kültürüyle, yaşam şeklimizle, aşıklarımızla.  Aşıklarımız yaşayan kültürün en önemli parçalarıdır” dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
  • 4530
  • 0

İlk yorum yazan sen olabilirsin.

“Naim Süleymanoğlu Bağcılar’da anıldı”
“Naim Süleymanoğlu Bağcılar’da anıldı”
Şahin Uçar'dan 'İnsanın Yeryüzü Macerası' semineri
Şahin Uçar'dan 'İnsanın Yeryüzü Macerası' semineri
Vatandaşlar Taksim'e kütüphane istiyor
Vatandaşlar Taksim'e kütüphane istiyor
2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti: Kastamonu
2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti: Kastamonu
Yeryüzünde ismi en çok olan tek şehir: İstanbul
Yeryüzünde ismi en çok olan tek şehir: İstanbul