Barzani panikledi: 50 bin kişilik ordu harekete geçti

50 bin kişilik Irak ordusu, Ovaköy’ün karşısındaki Dayrabun ve Bacid’de operasyon yapmaya hazırlanıyor.

2017-10-12 07:26:00
Barzani panikledi: 50 bin kişilik ordu harekete geçti

Barzani’nin Irak’ı bölme amaçlı korsan referandum hamlesinin ardından bölgeye yönelik yaptırımlar kapsamında Türkiye, Habur’un alternatifi Ovaköy’ü hayata geçirecek. Sınır bölgesinde altyapı çalışmaları başlarken Irak ordusu burayı işgal altında tutan Barzani’ye bağlı Peşmerge’ye karşı operasyona hazırlanıyor.

Terör örgütü DEAŞ’a karşı mücadele eden 50 bin kişilik Irak ordusu, Havice’yi örgütten temizledikten sonra Barzani işgalindeki Musul, Kerkük, Diyala, Dayrabun ve Bacid’e yöneldi. Dayrabun ve Bacid, yapımı düşünülen Ovaköy Sınır Kapısı’nın Irak’a açılan noktası konumunda. Karşılıklı restleşmeye sahne olan bölgedeki işgalci Peşmergeler, Bağdat yönetimine “Burası bizim kontrolümüzde ve bölgeye yaklaşan kim olursa vururuz” tehdidinde bulundu. Irak Hükümeti’nden ise cevap gecikmedi: “Tehditlere boyun eğmeyeceğiz, tartışmalı bölgelerden çekilin!”

BARZANİ PANİKTE

Irak Merkezi Hükümetinin yayınladığı ültimatom kapsamında sınır kapıları, petrol sahaları ve havalimanlarının devri öncelik taşıyor. Türkiye ve Irak arasında Habur’u by-pass edecek olan Ovaköy konusunda büyük oranda mutabakat sağlandı. Bu gelişme, can damarının kesileceğini anlayan Barzani cephesinde paniğe yol açtı. Toplam savaşçı sayısı 130 bin olarak açıklanan Peşmerge ile Irak ordusunun çatışmasının an meselesi olduğu belirtiliyor. Halen 50 bin kişilik kuvvetle operasyon sürdüren Bağdat güçlerinin bölgeye 70 binlik daha takviye yapabileceği kaydedildi. Merkezi ordu toplamda ise 220 bin askerden oluşuyor.

KERKÜK İŞGAL ALTINDA

Halen Musul, Kerkük ve Diyala’da 1500’den fazla yerleşim biriminde işgalci konumunda olan Peşmerge güçleri aynı zamanda ülkenin en önemli petrol yataklarının kontrolünü elinde bulunduruyor. DEAŞ bahanesiyle buralara yerleşen Peşmerge, örgüt temizlenmesine rağmen kritik kentleri terk etmemekte ısrar ediyor. Kerkük’te Peşmerge’ye 5 kilometre uzaklıkta olan Dibis’te konuşlu Irak birliklerinin operasyona başlama ihtimaline karşı Peşmerge’ye ‘hazır olun’ talimatı verildi. DEAŞ’a karşı Irak ordusuyla birlikte hareket eden Haşdi Şabi milislerine ise “Tel Afer, Tuzhurmatu ve Tazehurmatu’dan çıkmayın” talimatı iletildi. Barzani ve müttefiklerinin mezhep savaşı kozunu elinden almak için alınan kararla Peşmerge karşısında oluşacak askeri hatta yalnızca merkezi ordu askerleri bulunacak.

  • 33626
  • 12

Hak yol 1 yıl önce eklendi.

İki tarafta terörist ve kukla önceleri-saddama karsi- olduğu gibi yine anlaşır,yine şer güçlere kukla lık yaparlar; Trkiye dikkat!!!

Osman 1 yıl önce eklendi.

Kerkük ve Musul' un bilmem neresinden saldıracaklarmış. Saldırın lan.. Saldırmayan ...dır. Saldırırlarsa.. Bu bütün Kürtlere, bütün Kürdistan' a yapılmış bir saldırı olacaktır. 40 milyon Kürt ve 4 parça Kürdistan'ın bütün hayal ve ümitlerine; dünyanın dört bir tarafına savrulmuş bir millet ve ülkenin geleceğine saldırı olacaktır. Kürt ve Kürdistan'a bir gelecek bırakmamak, geleceği karartmak.. Kürt ve Kürdistan' ı ebediyen zifiri bir karanlıkta bırakma saldırısı.. Kürt ve Kürdistan' ı bitirmek için son saldırı olacaktır. Saldırırlarsa.. Bu saldırı, Türkiye ve Iran'ın saldırısı olacaktır. Saldırın lan öyleyse.. Bizi bitiremeye, yok etmeye, tarihe gömmeye son defa çabalayın. Ya başarır, ya başaramasınız. Varlığımıza yöneldiniz. Bizi yok etmek için birleştiniz ve topyekün bir imhaya karar vermiş gibi görünürsünüz.. Bizim size cevabımız ne mi olacak? Kürtler seferberlik ilan edecek. 40 milyon nüfusla 7' den 70' şe size karşı savaşacağız. Madem öyle; Ya siz bizi bitirecek, ya biz zorba rejimlerinizi ve saltanatlarınıza son vereceğiz. Sizleri kendi evlerinizle yetinmek zorunda bırakacak hale getireceğiz. Buyrun tercih sizin.