Casusa gözaltı için izin mi alacaktık

AK Parti grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, ABD ile yaşanan vize krizine dair ilk kez yaptığı değerlendirmede çok sert ifadeler kullandı.

2017-10-11 08:29:00
Casusa gözaltı için izin mi alacaktık

MUHAMMET KUTLU / ANKARAAK Parti grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, ABD ile yaşanan vize krizine dair ilk kez yaptığı değerlendirmede çok sert ifadeler kullandı. Konuşmasına “Hafta sonu maalesef ABD, müttefiklik ilişkimizle bağdaşmayan bir karar aldı ve ülkemize vize vermeyi askıya aldığını duyurdu” diyerek vize krizini hatırlatarak başlayan Yıldırım şöyle devam etti: “Türkiye’deki ABD misyonları ve personelinin güvenliğine yönelik taahhütlerimizin sorgulanmasından dolayı esef duyuyoruz. Geniş güvenlik tedbirleri en kuvvetli şekilde devam ediyor. Kısa süre önce İçişleri Bakanlığımıza gelen bir yazıda ABD elçiliklerinin, misyonlarının güvenliklerinin artırılması yönünde bir talep var. Bu talebi memnuniyetle karşılayıp tedbirleri artıracağımızı büyükelçiliğe bildirdik. Elçiliğin verdiği cevap bizim güvenlik sorunumuz yok, düşüncenizden dolayı teşekkür ediyorum. Hal böyleyken vizeleri askıya alma gerekçesi çelişkidir. Türkiye kabile devleti değildir, bize yapılanın misli ile karşılığını veririz. Saatler sonra aynı şekilde aynı ifadelerle gereğini yaptık, karşılığını verdik” 

“BEYEFENDİLERDEN İZİN Mİ ALACAĞIZ?”

ABD’nin vize kararının konsolosluklara büyükelçiliklere gelen insanların sayısını asgariye düşürmek gerekçesine bağlanmasını inandırıcı bulmadığını belirten Yıldırım, “Ancak kafalarının arkasındaki nedenin, gerçek nedenin ne olduğunu da söylemekte, ifşa etmekte gecikmediler. Onu da söyleyiverdiler. Neymiş efendim, FETO soruşturması kapsamında Amerikan misyonlarında çalışan bazı kişiler hakkında hukuki süreç başlatmışız. E ne olmuş? Türkiye bir hukuk devleti suç işleyen veya suç isnadı yapılan Amerika’nın misyonunda olması ona bir ayrıcalık mı getirecek? Yani beyefendilerden izin mi alacağız? Onların icazetini mi alacağız? Bunu söylerken lafın nereye gideceğini de düşünün” dedi.
Yeni Akit Gazetesi

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
  • 4911
  • 0

Güzel haber..

İlk yorum yazan sen olabilirsin.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cüneydi'yi kabul etti
Cumhurbaşkanı Erdoğan Cüneydi'yi kabul etti
Canan Kaftancıoğlu'nun skandalları bitmiyor
Canan Kaftancıoğlu'nun skandalları bitmiyor
Kaftancıoğlu'na AK Parti'den sert tepki
Kaftancıoğlu'na AK Parti'den sert tepki
Yardımcı doçentliğin kaldırmasına ilişkin düzenleme TBMM'de
Yardımcı doçentliğin kaldırmasına ilişkin düzenleme TBMM'de
Demirtaş o davadan beraat etti
Demirtaş o davadan beraat etti