Kardak'ta tehlikeli gerginlik

Bodrum açıklarında Kardak kayalıklarına yakın bir bölgede avlanan Türk balıkçılarını taciz eden Yunan botu, Türk sahil güvenlik botu tarafından engellendi.

2018-01-12 16:31:00
Kardak'ta tehlikeli gerginlik

Gümüşlük Mahallesi’ne 3.5 mil mesafedeki Kardak kayalıklarına yakın bölgede, kendi sularında avlanan Türk balıkçılar, saat 11.45’te Yunanistan’ın Leros Adası’ndan gelen Yunan sahil güvenlik botunun tacizine uğradı. Yunan botu, Türk balıkçının 20 metre kadar yanına gelerek, bir süre seyretti ardından önüne geçerek, rotasını değiştirmesini istedi. Türk balıkçı, Yunan botuna çarpmamak için rotasını değiştirmek zorunda kaldı.

TÜRK BOTUNDAN ANINDA MÜDAHALE

Kardak kayalıklarına yakın bölgede devriye görevi yürüten Türk sahil güvenlik botu, derhal harekete geçti. Türk teknesini taciz ettikten sonra Kardak kayalıklarına yönelen Yunan botunun önü kesildi. İki bot arasında, yaklaşık 50 dakika süren mücadele DHA kamerasınca görüntülendi. İki ülkenin botları, zaman zaman burun buruna geldi. Türk botu, Yunan botunu, saat 12.40’ta, Türk sularından çıkardı. İki ülkenin botlarının denizde zaman zaman çok tehlikeli manevralarını balıkçılar da heyecanla izledi. Gerginlik, Yunan botunun geldiği Leros Adası yakınlarına çekilmesiyle sona erdi.

Öte yandan bölge yakınlarında 2 Türk sahil güvenlik ve 2 Yunan sahil güvenlik botu bekliyor. Türk balıkçılar, Gümüşlük açıklarında ve Kardak kayalıkları bölgesinde avlanmayı sürdürüyor.

Kardak kayalıklarına 2 mil uzaklıktaki Yunanistan’ın Kalimnos Adası’nda bulunan gözetleme kulesinde yer alan askerlerin de o anları görüntülediği gözlendi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
  • 7417
  • 0

İlk yorum yazan sen olabilirsin.

Sınırda askeri hareketlilik
Sınırda askeri hareketlilik
Zeytinburnu'ndaki o kuleler yasallaştı
Zeytinburnu'ndaki o kuleler yasallaştı
"Sayın Başkan, bizi buradan kurtarın"
Adnan Oktar’dan topluma 'Bonzaili Süt' servisi
Adnan Oktar’dan topluma 'Bonzaili Süt' servisi
Afrin harekatını yönetecek komutan belli oldu!
Afrin harekatını yönetecek komutan belli oldu!