Liseli mucitten zehirli gazları temizleme cihazı

Niğde'de bir lise öğrencisi, kapalı alanlardaki zehirli gazları sensörler sayesinde tespit eden ve ortamdaki havayı otomatik temizleyen cihaz geliştirdi.

2017-11-14 12:14:00
Liseli mucitten zehirli gazları temizleme cihazı

AA'nın haberine göre, Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencisi Talha Açıkgöz, kapalı alanlarda ortaya çıkan zehirli gazları sensörler sayesinde tespit eden ve ortamdaki havayı otomatik temizleyen cihaz üretti.

Televizyonda ve çevresinde duyduğu zehirlenme olaylarından etkilenen Açıkgöz, danışman öğretmenlerinin desteği ile "Otomatik Hava Temizleyicisi" projesi hazırladı.

Açıkgöz'ün proje kapsamında ürettiği cihaz, kapalı alanlardaki zehirli havayı sensörler sayesinde tespit edip, otomatik olarak temizliyor.

Açıkgöz, BİLSEM'de gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu projede amacım havada biriken duman, karbonmonoksit, karbondioksit gibi zehirli gazların otomatik olarak temizlenmesi ve insan sağlığına zararının en aza indirilmesidir." dedi.

Projesinin bir çok alanda kullanılabilir olduğunu belirten Açıkgöz, "Örnek olarak çakmak gazı sızdırdığımız zaman sistem çalışıyor ve otomatik olarak havayı temizlemeye başlıyor ve uyarı ışıkları yanıyor. Özellikle gübre fabrikalarında amonyaktan kaynaklanan zehirlenmeleri en aza indireceğini düşünüyorum." diye konuştu.

BİLSEM Müdürü İsa Alıç ise geliştirilen projenin Ulusal İnovasyon Yarışması'nda finale kaldığını, BİLSEM olarak hem bilim hem de sanat alanında başarılar elde etikleri ifade etti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
  • 1342
  • 1

adsız 1 yıl önce eklendi.

Aman ODTÜ bunu duymasın. mahcup olurlar da ....

Hava savunmasında yeni dönem!
Hava savunmasında yeni dönem!
TSK tarih verdi! Balistik füze testi...
TSK tarih verdi! Balistik füze testi...
Düşmanı kör edecek! KORAL Suriye sınırında
Düşmanı kör edecek! KORAL Suriye sınırında
İşte havadaki 'çılgın proje!'
İşte havadaki 'çılgın proje!'
iPhone X'a
iPhone X'a "çentiksiz" rakip