Impression Pixel

TSK'nın envanterine girdi!

TÜBİTAK’ın geliştirdiği Hassas Güdüm Kiti-1’in seri üretimine geçildi. Mağaralara taarruz yeteneğine sahip Nüfuz Edici Bomba (NEB) da başarıyla tamamlandı.

2017-11-07 08:24:00
TSK'nın envanterine girdi!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda savunma sanayideki gelişmelerle ilgili bilgi verdi. Türkiye’nin otomotiv üretiminde Avrupa’da beş, dünyada 15. sırada yer aldığını belirterek, otomotiv sanayii cirosunu gelecek 10 yılda 2 katına çıkarılmasını hedeflediklerini söyleyen Özlü şöyle devam etti:

“Projenin içinde yer alan firmaların hepsi, kendi alanlarında rüştlerini ispat etmiş, yüksek teknoloji üretme kapasitesine sahip firmalardır. 2019’da ilk prototipi üretmeyi, 2021’de ise ticari satış yapmayı planlıyoruz. Otomobilin standartları, motoru ve özellikleriyle ilgili girişimci grubun tercihleri belirleyici olacak.”

Özlü’nün verdiği bilgilere göre; TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü’nde (SAGE) geliştirilen Hassas Güdüm Kiti-1 (HGK-1) mühimmatının seri üretimine başlandı.

KULLANIMA BAŞLANDI

Envantere giren HGK-1’ler Hava Kuvvetleri tarafından Güneydoğu ve Suriye’deki operasyonlarda kullanılmaya başlandı. F-16 savaş uçaklarından tekli ve çoklu atış yapılmasına olanak sağlayacak, daha küçük harp başlığına sahip Hassas Güdüm Kiti-3 (HGK-3) ve Hassas Güdüm Kiti-4 (HGK-4) için geliştirme ve atışlı test çalışmaları ise sürüyor.

SERİ ÜRETİME GEÇİLDİ

Nüfuz Edici Bomba (NEB) Geliştirme Projesi ile yüksek korunaklı hedeflere ve mağaralara taarruz yeteneği kazandırılırken bu mühimmat da envantere alınarak seri üretimine başlandı. TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve satha atılan orta menzilli mühimmat olan “SOM” ile Türk Hava Kuvvetleri’ne 250 km. mesafeden yüksek hassasiyetle hedefleri imha yeteneği kazandırıldı.

Mühimmatın seri üretiminin devam ettiği belirtildi.

Milliyet

  • 10840
  • 4

Heroak 1 yıl önce eklendi.

Ne anlatıyon sen kardeşim, kafanmı güzeldi bu yorumlarını yaparken. Karşıdan efkam kesmek kolay. Sen devletine nasıl katlıda bulunuyon, ? Bulunuyonmı acep ?

Yorumcu 1 yıl önce eklendi.

Bu memlekette faturasız alışveriş yapılıyormu, sahillerde kaçak atış yaptıranlar, hala devam ediyormu, kaçak tütün , içki , çay satılıyormu hala, hangimiz bukadar kaçakçılığın geliri nereye gidiyor merak ediyoruz, devlet kaçakçılığa müsade etmiyormu, her sektörü yöneten bir mafya yokmu şehirlerde, verilen alınan rüşvetler nereye gidiyor, hepsi bölücü örgütlere gidiyor,ozaman bu bombalarla bu iş olmaz kardeşim, 40 yıldır silahlı kuvvetler sapan lamı savaşıyordu da bitiremedik PKKyı, Kandırmayın insanları...