Dünya

Türkmen katliamına ateşkes kılıfı!

Birleşmiş Milletler ev sahipliğinde gerçekleşen Cenevre görüşmelerinde alınan ateşkes kararının kirli iç yüzü ortaya çıktı. Yeni Akit’e konuşan Suriye Türkmenleri, ateşkesle birlikte terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD ve rejim güçlerine alan açıldığını ve sözde ateşkesin asıl amacının Türkmenleri bitirmek olduğunu söylediler.

Türkmen katliamına ateşkes kılıfı!
-

SÜLEYMAN YAŞAR / ANKARACenevregörüşmelerinin akabinde Yeni Akit’e değerlendirmelerde bulunan Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, “Ateşkes’in ardından değişen bir şey olmadı. Hatta bizim bölgemizde ateşkes hiç başlamadı. Esed güçleri, DAEŞ ve PYD hız kesmeden saldırmaya devam ediyor. Ama Halep ve Bayır-Bucak Türkmen yurdudur, kimse bizden mücadelemizden vazgeçmemizi beklemesin. Geçtiğimiz gün Cenevre görüşmelerine katıldım. Müzakereler devam ediyor ama kimsenin asıl problemi çözmek gibi bir derdi yok. Görüşmelerde çözülmesi elzem olmayan konular üzerinde çalışılıyor. Hayati önem taşıyan, Suriye’de Esed’siz bir siyasi geçiş için bir gayret yok. Bu iş sürece yayıldıkça insanlar ölmeye devam ediyor. En önemli mesele görmezden geliniyor” diye konuştu. 

“ATEŞKES GAVURA  UŞAKLIK EDENLERE  YARADI”

Ateşkesin hedefinin Türkiye olduğunu belirten Suriye Demokratik Türkmen Hareketi Başkanı Abdulkerim Aga, “Dünyadaki güçler ve bölgedeki işbirlikçileri Suriye’den istediklerini alana kadar bu meseleyi çözmek istemiyor. Sözde bir ateşkesle kendi uşaklarının işini kolaylaştırmak istiyorlar. Ateşkes ilanından bu yana Suriye’de değişen hiç bir şey olmadı. Aksine katliamlar daha da arttı. Bütün bu yaşananların hedefinde Türkiye var. Bölgede güçlü bir Türkiye istemeyenler, anavatanımızı 4 bir koldan kuşatmak istiyorlar. Türkiye’nin Suriye sınırında Türkmenleri istemiyorlar. Sınıra PYD yılanını yerleştirerek anavatanı tehdit etmek istiyorlar. Biz gücümüzün yettiği yere kadar buna izin vermemek için direneceğiz. Türkiye’den ise sadece pozitif ayrımcılık istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“ATEŞKESİ KİMSE TANIMADI”

Türkmen Komutanlardan Yusuf Bozoğlan ise “Ateşkesin ilk gününden beri çatışmalar devam ediyor. Ateşkesle birlikte rejim askerleri saldırılarını daha şiddetlendirdi. Bölgedeki hiç bir güç ateşkesi tanımadı. Türkmenler olarak ağır bombardıman altındayız. Topraklarımızı katillere teslim etmemek için direnişimiz devam ediyor. Türkiye’nin son kalan kardeş toprağına sahip çıkmasını istiyoruz. PYD’yi Bayır-Bucak bölgesine yerleştirmeye çalışıyorlar.

Biz, Türkiye’yi anavatan olarak görürüz ve bu nedenle şanlı mücadelemizden vazgeçmiyoruz. Bizim bölgeyi terk etmeyerek düşmana fırsat vermememiz gerekiyor” değerlendirmelerinde bulundu.
Yeni Akit Gazetesi

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.