Siyaset

Yanlış yapanlar bedelini öder!

Arnavutluk ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhalefetin seçim vaatlerinin içinin boş olduğunu söyledi. Seçim öncesi ‘baraj’ı bahane ederek ‘çatışma ortamı çıkar’ diyenlere de sert çıkan Erdoğan, “Böyle bir durumda gereken yapılır. Yanlış yapanlar bedelini öder” dedi.

Yanlış yapanlar bedelini öder!
-

SERDAR ARSEVEN / ARNAVUTLUK DÖNÜŞ YOLU - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk dönüşü  gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu...

- Arnavutluk’ta büyük ilgi… Neler diyeceksiniz Sayın Cumhurbaşkanı?

- Güzel bir seyahat oldu. Arnavutluğun Balkanlarda çok farklı bir etkisi var. Çünkü Balkanlarındaki Arnavutların baktığı yer Arnavutluk. NATO’ya girmiş olması, Arnavutluk’a elbette ayrı bir güç kattı. Bizim bu ülkeye her türlü desteği vermemiz lazım. Makedonya, Bosna Hersek, Kosova dahil bölgedeki tüm ülkelerle iyi ilişkiler içinde olmamız lazım. Komonova’daki olaylar da gösterdi ki bölgeyi karıştırmak isteyenler var. Bu tür olayları değerlendirirken, basının da son derece dikkatli olması lazım. 

BALKANLARDAKİ ÜST AKIL

Benim Balkanlarda bir şey çok dikkatimi çekiyor. Orada da bir üst akıl var. Malum Bosna Hersek’i baklava dilimine ayırdılar. 8 ayda bir, dönüşümlü olarak bir dönem başkanı Bosna Hersek’e komuta ediyor. Sırplar, Hırvatlar, Boşnaklar. Şu son seçimler öncesinde nüfus sayımı yapılmış olmasına rağmen, sonuçlar açıklanmadı. Bildiğim kadarıyla halen de açıklanmadı. Boşnaklar nüfusun yüzde 54’ünü oluşturduklarını düşünüyorlar. Ve bu ülkenin halen güçlü bir ordusu yok. 

Allah rahmet etsin vefatından bir gün önce Aliya’yı (İzzetbegoviç) hastanede ziyaret etmiştim. Bir yurtdışı ziyaretinden dönüyordum. Durumunun ağır olduğunu duyunca ani bir kararla Saraybosna’ya iniş yaptık. Arkadaşları uçakta bırakıp, hastaneye kendisini ziyarete gittim. Kendisiyle biraz hasbihalde bulunduk. Bana, ‘Ben aslında Dayton’ı kabul etmezdim. Ama öyle bir noktadaydık ki dayanma gücümüz kalmamıştı. Kabul etmek zorunda kaldım” demişti. Demek ki aslında Dayton kabul edilebilir bir anlaşma değildi. Çünkü ortada adil bir durum yok. Üst aklın böl parçala yönet yöntemi buralarda da devrede.  Kosova’da da benzer bir durum söz konusu... 

ARNAVUTLUKTA PARALEL YAPI KONUŞULDU

- Arnavutluk’taki paralel yapıyı da konuştuk mu?

- Evet Arnavutluktaki paralel yapılanmayı da konuştuk. Cumhurbaşkanı ile de Başbakan ile de konuştuk. Olumlu yaklaştılar.  

- Avrupa’daki merkezleriymiş?

- Balkanlar diyelim ama Avrupa demeyelim. Olsa olsa Balkanlardaki merkezleri olabilir, Avrupa olamaz. 

MEHMET GÖRMEZ’İ ŞAŞIRTAN PARALELCİ ÖNERİSİ

- Arnavutluktaki imam hatipleri paralel yapı kullanıyormuş deniliyor?

- Medreseleri kastediyorsunuz sanırım.. Size ilginç bir şey anlatayım. Malum yapıdan biri zamanında Diyanet İşleri Başkanımıza gelmiş. Paralelin ileri gelenlerinden, şu anda kaçak olan biri... Demiş ki, ‘Normalde biz cami işleriyle uğraşmayız ama, Arnavutluk bir istisna. Burada müftülüğü biz halledeceğiz’... Tabi Mehmet hoca da (Görmez) şaşırmış. Bu benim görevim demiş, bana böyle bir şeyi hangi cüretle teklif ediyorsunuz’ diye itiraz etmiş... O zaman ki Arnavutluk yönetimi de, malum yapının telkini neticesinde, Arnavutluk’taki Diyanet İşleri Başkanlığı görevini, Boğaziçi Psikoloji mezunu birine vermiş. Kendisi Türkiye’de İmam Hatip’in sadece orta kısmını okumuş. Halen de aynı görevi yapıyor ama Balkanlardaki müftüler tarafından kabul görmüyor.

EV ZATEN DİYANET’E AİT BİR EV

- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’le ilgili araç polemiğiyle ilgili ne diyorsunuz? 

- Ben bu konuda ne düşündüğümü meydanlarda da söyledim. Bir kere o Mercedes’in iddia ettikleri gibi 1 milyon TL falan olması için zırhlı falan olması lazım. O tür normal Mercedes’lerin fiyatları 300-320 bin TL civarındadır. Kaldı ki artık eski dönemlerde değiliz. O tür araçlara artık herkes binebiliyor. Üstelik Diyanet İşleri Başkanına tahsisli bir araçtan söz ediyoruz. Kendisine de ifade ettim: ‘O gazete böyle yazmış filanca şöyle yazdı diye o şekilde davranmanız pek doğru olmadı’ dedim. Ama sosyal medyada sarığının üzerinde Mercedes resmi iliştirildiğini görünce ciddi manada üzülmüş. Arabayı durdurmuş. Oradan inip eve yaya gitmiş. Gerçekten çok üzülmüş. Adamcağızın oturduğu evi bile yalanlar eşliğinde polemik konusu yapıyorlar. Ev zaten Diyanet’e ait bir ev. 

DİYANET’TEN HİÇ HAZ ALMADILAR

- Diyaneti neden bu süreçte hedef aldılar?

- Zaten malum çevreler, Diyanet’ten hiç haz almadılar. Yani bunlar artık bir çok yerde dökülmeye başlayınca adeta buradan kendilerince bir rövanş alma gibi bir yola girdiler. 

PARALEL YAPI HAYIRLI HİZMETLERDEN RAHATSIZ

- Paralel yapı Diyanet, TİKA yani bunların yurtdışındaki faaliyetlerinden rahatsızlar deniliyor…

- Aynı şekide tabi Yunus Emre Vakfı’ndan da rahatsızlar. Onların alanlarına girdiği için. Mesela DEİK. Onların yurtdışındaki tüm alanlarına giriyor. Tabi bu da onları rahatsız ediyor. Şimdi mesela biz Maarif Vakfı’nı kuruyoruz. Vakıf kurulduğu andan itibaren. MEB Maarif vakfı herhangi bir ülkenin eğitim bakanlığıyla ilişkiye girip orada işleri ele alacaklar. 

MAARİF VAKFININ STATÜSÜ ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR

- Maarif Vakfının statüsü belirlendi mi efendim nasıl olacak?

- Üzerinde çalışılıyor halen. Kurumların temsilcilerinin yanı sıra sanıyorum STK’lar da olacak sanıyorum. Ama ağırlık kurumların temsilcilerinde olacak. Yunus Emre vakfı gibi ama daha çok eğitim öğretim alanında etkin olan kişilerin yer aldığı bir vakıf olacak.

- Ne zaman faaliyete geçecek?

- Şu anda oluşum aşamasında.

PARALEL OKULLAR KAPANMAYA BAŞLADI

- Paralel okullarla mücadeleyle ilgili Türkiye çeşitli çalışmalar yapıyor ama bu okullara destek veren ülkelerin hatta belli bir ülkenin olduğunu ileri sürenler de var. 

Böyle bir defans hissettiniz mi?

- Bizim temaslarımızın ardından, kapanmalar başladı. Mesela Azerbaycan başladı. Gabon buradaydı. Size uyumsuzluk sağlayan bize de sağlar dediler. Nasıl yol izleyeceksek adımlarımızı atalım. Senegal’den aldık. Peyderpey devreye sokuyoruz. 1 eylül’den itibaren hızlanacak. Dershane meselesi kapanıyor biliyorsunuz. Maarif Vakfı da devreye girdiği andan itibaren biliyorsunuz orada okuyan çocuklar var açıkta kalmaması lazım. Maalesef o ülkelerin devlet erkanının çocukları da var o okullarda.

DESTEK VERECEĞİZ

- Maarif vakfı mı  alacak?

- Mülkiyet meselesi dahil,  tüm konular ilgili ülkenin eğitim bakanlığıyla konuşulacak. Gerekiyorsa mülkiyet devr alınacak ya da bu hususta destek vereceğiz. Diyelim öğretmenleri Maarif Vakfı gönderecekse, o ülke de diğer masrafları üstlenecek. Destek vermemiz gerekiyorsa da destek vereceğiz. 

- Eylülden önce de başlayabilir mi? 

- Daha önce de başlayabilir. 

- Yurtdışındakiler değil mi? 

- Yurtdışı tabi. Yurt içinde dönüşebilenler dönüşecek dönüşemeyenler kapanacak.

- Dönüşme ne durumda?

- Hakkını veremiyorlar ondan dolayı dönüşümde sıkıntı çekiyorlar.

GÜVENLİK GÜÇLERİNİ VALİLER GÖREVE ÇAĞIRIR

- HDP Barajı aşamazsa çatışma çıkar mı diye Selahattin beye soruyorlar. Demirtaş, baraj altında kalır da olaylar çıkarsa bu durumla seçim sonucu hakkında bir bağ kurmak doğru olmaz diyor? 

- Devlet kendini baraja altına şartlamaz. Yaparsa yanlış yapar. Nerede terör olursa olsun hazır olmak durumundadır. Şu anda da devlet tüm güvenlik güçleriyle, jandarmayı da dahil ediyorum. Güvenlik güçlerini valiler göreve çağırır. 

Güneydeki gelişmelerden dolayı zaten bir hazırlık var. Diğer bölgelerde de buna benzer şeylerin olması durumunda gereken yapılır. Barajın altında kalınırsa şunu bunu yaparız diyenler bunun bedelini öder.

KÖRFEZDEN BAZI ÜLKELER VELİAHTLARINI GÖNDERİYOR

- Suriyeye karşı bir askeri operasyon ya da uluslararası koalisyon çalışması var mı? Körfez ülkelerinin ABD’ den daha fazla baskı talep edecekleri söyleniyor.

- Tavrımız belli. Uçuşa yasak bölge güvenli bölge ve eğit donat. Abd sadece eğit donat’a yanaştı. Geldiler gördüler. Özellikle Bayırbucak Türkmenleri noktasında buna önem veriyoruz.Buradaki takvimi onların görevlendirdiği bizim görevlendirdiğimiz generaller yürütüyor.Çalışmalar sürüyor Camp David’den sonra nelerle gelirler bilmiyorum. Selman bin Abdulaziz gitmiyor biliyorsunuz. Körfezden bazı ülkeler kendileri gitmeyip veliahtlarını gönderiyor. Orada da sıkıntı var.

SİLAH YÜKLÜ ZANNETMİŞLER

- Yük gemimize saldırılaması ile ilgili olarak yeni bilgiler var mı? Arkasında ne olablir?

- Silah yüklü olduğunu zannetmişler. Bizimkiler henüz açıklama yapmadılar. Bahaneleri o. Türk bandıralı olsa tepkimiz daha farklı olabilirdi. Libya’da tam bir kaos var maalesef. Trablus var, Tobruk var, aşiretler var... Yeni Akit

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.