Spor müsabakalarında sıkça yaşanan faul rakip oyuncunun hareketini önleme amacıyla yapılan kuraldışı sayılan davranıştır.

Spor müsabakalarında sahadaki oyuncuların yaptığı ve maçın hakemi tarafından kurallara aykırı olarak kabul edilen hareketlere faul denilmektedir. Faul kuralı futbol kurallarının 12. maddesinde yer almaktadır. Oyun içerisinde oyuncu tarafından yapılan davranışın faul olarak kabul edilmesi için bir takım şartlar gerekmektedir.

Yapılan hareket sahada olan oyunculardan biri tarafından yapılmışsa faul sayılır. Ayrıca faulün oyun alanı içerisinde, top oyundayken ve rakip oyuncuya karşı yapılması şartı vardır. Ancak oyuncunun hakeme veya kendi takım arkadaşına saldırması futbol kurallarında ‘fena hareket’ olarak tanımlanmaktadır.

Maçın hakemi hareketi faul olarak kabul etmişse oyun durdurulur ve hakem tarafından tercih edilen direkt veya endirekt serbest vuruş kararı verilir. Direkt serbest vuruşlarda oyuncunun topa vurmasının ardından top kimseye temas etmeden direkt kaleye girerse gol olarak kabul edilir. Ancak endirekt serbest vuruşlarda durum biraz daha farklıdır. Defans oyuncularının kendi ceza sahası içerisinde yaptığı faullerde penaltı vuruşu kararı verilebilir.

Bunun yanında hakem Faul kuralı uygulaması gereken durumlarda oyuncuları uyarmak için sarı kart veya oyundan atıldığını belirtmek için kırmızı kart kullanabilir. Oyundan atılan oyuncular, sahayı ve teknik alanı terk etmek mecburiyetindedir. Bu kartların gösterilmesi için oyuncunun oyunda bulunması şartı da yoktur.

Yedek kulübesinde bulunan takım oyuncularına da kural dışı davranışlarında hakem sarı ya da kırmızı kart gösterebilir. Maçın hakemi müsabakanın başında sahaya girdiği andan, müsabaka sonunda oyun alanından çıkana kadar kart kullanmaya yetkilidir. Müsabaka sırasında maçın hakemi, faul yapılan takım o sıra avantajlı durumdaysa faul kararı vermeden oyunu devam ettirebilir.