Spor müsabakalarında rakip oyunculardan her hangi birisi tarafından vurulan topun korner ve kale çizgisinin arkasına geçmesi durumudur.

Futbol hayatımızın bir parçası haline dönüşmüş durumda. Dünya etkisi giderek yayılan spor türlerinin arasında futbol ön plana çıkıyor. Tuttuğu takımı coşkuyla destekleyen taraftar kitleleri futbolun bir spordan öte bir hayat biçimi olduğunu göstermekte. Futbolla ilgili birçok terim bulunuyor. Futbola yakından ilgili duyanlarından bildiği ancak iş anlatmaya ve ifade etmeye geldiğinde takıldığı ofsayt, taç, korner gibi futbol terimlerini hepimiz biliriz. Bu terimlerden bir tanesi de futbolda ‘aut’tur.

Bir futbol terimi olan karşımıza çıkan futbolda aut kuralını kısaca açıklarsak topun hücum oyuncuları tarafından korner çizgileri veya kale üstünden dışarı atılmasıdır. Hücuma kalkan takım oyuncuları orta saha ve forvet oyuncuları ile rakip takımın kalesine doğru hareket ederler. Topu kaleye sokmak için bütün bir takım koşarken kaleye vurulan şutlar isabetsizde olabilmekte. Top kalecide kalırsa kaleci topu tekrardan oyuna sokar. Ancak top kalenin üstünden, sağından ve solundan çizgiyi aşarak dışarı çıkarsa aut olur ve oyun kaleci vuruşu ile yeniden başlar.

Futbolda aut olduğunda yapılan kaleci vuruşuyla diğer adıyla aut atışıyla top rakip takımın kalesine girerse gol olarak kabul edilir. Topun kale vuruşu yapan takımın kendi kalesine girmesi durumunda ise gol değeri kazanmaz ve rakip takım köşe vuruşu yaparak oyunu yeniden başlatır.