Futbol müsabakalarında gol olması amacıyla topun rakip kaleye doğru vurulmasına şut denir.

Futbol maçlarında he takım sahaya kazanmak için çıkar. 22 oyuncunun da tek bir hedefi vardır. Gol atarak takımını öne geçirmek ve nihayetinde maçı kazanmak. 90 dakika boyunca 22 kişi bu amaç uğruna koşturur. Sahadaki oyuncuların dışında stadyumdaki veya televizyonları başındaki milyonlarca taraftar heyecanla karşılaşmayı takip etmektedir. Özellikle oyuncuların gol atmak amacıyla topu rakip kaleye doğru vurduğu anlarda heyecan en üst seviyede yaşanır. Bu heyecan topun kaleye girerek gol olmasıyla yerini tarif edilemez bir sevince bırakır. Futbol takımlarını zafere götüren maçlardaki goller oyuncular tarafından şut çekmek suretiyle atılmaktadır.

Gol atmak isteyen futbolcular topu rakip kalenin 3 direğinin içine sokmak zorundadır. Bu nedenle şut en önemli futbol beceresidir. Şut çekmek terimini kısaca açıklayacak olursak topun rakip kaleye girerek gol değeri kazanması amacıyla topa vurma hareketine şut denir. Genellikle ayakla vurulan şutlar ayağın dışında futbol kurallarının izin verdiği vücudun diğer bölümleriyle de yapılabilir. Örneğin kornerden kullanılan topu kafa ile kaleye doğru vurmakta birer şuttur. Kısaca şut gol atmak amacıyla rakip kaleye doğru topu vurmaktır. Bu noktada şut ile pas atmayı karıştırmamak gerekir.

Maçı kazanmak isteyen takımlar daima isabetli şut çekmek konusunda yetenekli futbolculara sahip olmalıdır. Takımca karşı rakibin kalesine doğru yürütülen ataklar şut ile sonuçlandırılarak ancak gol değeri kazanabilir. Futbol karşılaşmalarında şutları genellikle forvet oyuncularının vurduğuna şahit oluruz. Ancak kaleci de dahil olmak üzere oyunda yer alan her hangi bir oyuncu şut vurabilir. Oyuncu tarafından rakip kaleye atılan isabetli şutların rakip kaleci kurtaramadığı takdirde gol olması muhtemeldir. Bunun yanında şutun isabetli olması kadar sert olması da gol atma şansını yükseltir. İsabetli ancak yavaş şutlar kaleci tarafından kolaylıkla kurtarılabilir.