Frikik bir futbol terimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Faul sonucu duran topun rakip kaleye doğru vurulmasına futbol literatüründe frikik denilmektedir.

Oyun içerisinde futbolcuların faul gibi kurallara uygun olmayan bir harekette bulunmasına karşı rakip takım lehine verilen serbest vuruş kararına frikik, yapılan vuruşa da serbest vuruş veya frikik vuruşu denir. Frikik futbolda önemli bir yere sahiptir. Duran toplardan gol atma şansı oldukça yüksektir. Bu nedenle frikik kazanan bir takım önemli bir gol şansı elde etmiş olur. Serbest vuruş kararları hakemler tarafından çoğunlukla savunma durumunda olan takım oyuncularının rakip oyuncuya faul yapması veya ceza sahası dışında topa elle dokunması durumlarında verilmektedir.

Futbolcuların özel yetenekleri frikik atışlarında kendisi göstermektedir. Futbolcular genelde kaleye yakın alanlarda direk kaleyi hedef alarak sert veya falsolu vuruşları tercih ederler. Frikiğin kullanılacağı bölgenin kaleden uzak olması durumunda ise ceza sahası içine orta yapılarak top rakip takip kalesine sokulmaya çalışılır.

Frikik vuruşu sırasında faul yapan takımın bütün oyuncuları toptan 9.15 metre mesafede bulunmak zorundadır. Toptan 9,15 m mesafede yan yana bulunan rakip takım futbolcularının savunma amacıyla oluşturduğu sete ise ‘baraj’ adı verilir. Maçın hakemi geçici sprey ile topun ve barajı oluşturan futbolcuların bulunması gerektiği yere işaret koyar. Serbest vuruş lehine karar verilen takımın kendi yarı sahasından kullanılacak ise baraj kurulmaz. Son olarak atışı yapacak futbolcu topun başına geçerek vuruşunu gerçekleştirir.

Aşağıda yer alan kural ihlallerinden her hangi birisi yapılırsa hakem tarafından karşı takım lehine frikik vuruşu kararı verilir.

Rakip futbolculara tekme atmak ve atmaya teşebbüs etmek

Rakip futbolculara topa müdahale etmeksizin çelmelemek veya çelmelemeye çalışmak

Rakip futbolcunun bilerek üstüne sıçramak

Rakip futbolcuya vurmak veya vurmaya yeltenmek

Rakip futbolcuyu kasıtlı olarak itmek

Rakip futbolcuya ayakla sert bir şekilde müdahalede bulunmak.