Futbolda bonservis bedeli takımıyla sözleşmesi devam eden futbolcunun bir başka takıma transfer edilebilmesi için ödenen ücrete denir.

Her futbol takımı kadrosunu büyütmek ve iyi bir kadroya sahip olmak için sezon aralarında transfer anlaşmaları imzalar. Sezon boyunca takip ettiği oyuncuları renklerine bağlamak isteyen futbol takımları transfer etmek istediği futbolcudan önce o futbolcunun sözleşmesi bulunan takımla anlaşmaya varmalıdır. Bonservis bedeli de bu nokta da ödenmektedir. Bunun yanı sıra futbolcunun bonservisini almadan da transferinin gerçekleşmesi veya kiralanması mümkündür.

Oyuncunun mevcut takımıyla imzaladığı sözleşmesi henüz bitmemiş ise transferi gerçekleştirmek isteyen futbol takımı öncelikle o futbolcunun takımı ile görüşmelidir. Futbolcunun kulübü belirlenmiş bir ücret karşılığında o futbolcunun baş bir takımla transfer görüşmesi yapmasına veya transfer edilmesine izin verir. Bu ücret Fransızca kökenden gelen ‘bonservis’ olarak adlandırılır.

Oyuncunun takımıyla sözleşmesi bitmiş veya bonservisi kendi elinde de olabilir. Futbolcunun bonservisinin elinde bulunması kulübü ile yaptığı sözleşmesi sone ermiş veya sona ermek üzere olduğu manasına gelir.

Bonservisi daha iyi anlamak için ‘tapu’ gibi düşünebiliriz. Yani bonservis için futbolcunun tapusu denilebilir. Bir futbol takımı ile 2 sene kontrat imzalayan futbolcuyu transfer etmek isteyen başka bir futbol kulübü sözleşmeli kulübe bonservis bedeli olarak futbolcunun adeta tapusunu almış olur. Takımı ile sözleşmesi sona erene kadar transfer olunmayan futbolcu bonservisini eline alır ve istediği takımla görüşebilir ve gidebilir.

Bu nedenle futbol kulüpleri bonservis bedeli ödememek için transfer sezonlarında bonservisi elinde bulunan oyuncuları tercih etmek ister. Bonservisini elinde bulunduran futbolcuların transferleri daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Takımlar arası transfer müzakereleri daha uzun ve zorlu bir süreçken futbolcunun kendisi ile anlaşmaya varmak kulüpler için daha cazip gelmektedir. Bazı futbol takımları da transfer etmek istedikleri oyuncuların sözleşmesinin bitmesini beklemeyi tercih eder.