Pas, spor müsabakalarında oyuncuların topu birbirlerine atmasına verilen isimdir.

Futbol maçlarında her iki takımın hedefi de gol atarak maçı kazanmaktır. Bu noktada takımın bir bütün içerisinde taktikler uygulayarak rakip kaleye doğru hücuma kalkması gerekir. Tek başına bir futbolcunun yapabilecekleri kısıtlıdır. Bu nedenle futbol takım halinde oynanan bir oyun. Takım olarak oynanan futbolda oyuncular topu bir birlerine atarak rakip oyuncuları geçmek ve topu kaleye sokmayı hedefler. İşte futbolcuların oyun esnasında topu birbirlerine atmalarına pas deniliyor. Oyuncu topu takım arkadaşın atarak rakip oyunun markajından kurtuluyor. Paslaşma yaparak ilerleyebilme golü atabilmek için hem futbolcu hem de takım için sahip olunması gereken bir yetenektir.

İyi bir pas atmak veya pas almak futbolcuların becerilerine bağlıdır. İyi bir futbolcu pası öncelikle hangi takım arkadaşın atması gerektiği iyi bilmeli. Ardından topu hangi hızda ve hangi şekilde takım arkadaşına atacağına karar verebilmeli. Çok kısa süre zarfında yapması geren bu adımları uygulayabilmesi için futbolcunun yüksek bir reflekse ve ayak becerisine ihtiyacı vardır. Pas topun atılacağı oyuncunun önüne doğru zamanda ve isabetli bir şekilde verilmeli.

Bunun yanı sıra maç esnasında takım arkadaşları topa sahip olduğu anda diğer takım oyuncuları pas almak için en iyi yerde bulunmaya ve en iyi pozisyonu almaya dikkat etmelidir. Futbolcular pas atmak konusundaki becerilerini pas alırken de göstermelidir. Rakip oyuncunun markajından kaçarak boş alanlar meydana getirmeli ve takım arkadaşının pas atmasına olanak sağlanmalıdır.

Pas verme değişik şekillerde olabilir. Futbolcunun pas vermesi bulunduğu pozisyona göre değişebilmektedir. Futbolcular genellikle isabetli olma oranı yüksek olduğundan ayak içi pas tercih ederler. Ayak içinin geniş kısmıyla topun ortasına vurularak gerçekleştirilen bir pas çeşididir.

Diğer bir pas çeşidi ise ayak dışı ile yapılan pastır. Bu oyuncuların isabetli pas atmada zorlandıkları bir pas çeşididir. Kafa vuruşları da pas atmada kullanılan yöntemlerden birisidir. Gol atmak için futbolcular tarafından tercih edilen kafa vuruşu yöntemi pas atmak için de kullanılır ve yüksek beceri isteyen bir harekettir. Kafa vuruşunda topa pozisyona göre değişiklik göstermekle birlikte çoğunlukla gözler açık, ağız kapalı şekilde alın kısmı ile vurulur.