Kale vuruşu olarak ta bilinen auttan atılan goller geçerli sayılmaktadır. Aut atışları kalecilerin topu oyuna dahil etme biçimlerinden birisidir. Her ne kadar az rastlansa ve gerçekleşme ihtimali zor gibi gözükse de aut atışı ile karşı kaleye giren toplar gol değeri kazanmaktadır. Aut atışları rakip oyuncuların topu kale üstünden ya da korner çizgilerinden dışarı göndermesinden sonra yapılır. Kaleci topu ceza sahası çizgisi üzerinde sert bir vuruşla oyuna dahil eder. Genellikle kaleciler tarafından kullanılan aut atışları ile oyun yeniden başlar.

Futbol maçlarında kaleciler aut atışları kullanırken çoğu zaman takım arkadaşlarına pas atma amacı taşır. Bu nedenle topu orta saha da ya da forvette bulunan oyuncuya ulaştırmak için sert bir vuruş gerçekleştirir. Ancak bazen öyle durumlar yaşanır ki top hiç kimseye temas etmeden hiç beklenmedik bir biçimde rakip kalecinin arkasına düşecek şekilde filelerle buluşabilir. Bu futbol maçlarında nadiren yaşansa da olması muhtemel bir durumdur. Bu nedenle futbol kurallarında buna da yer verilmiştir. Bu gibi olası durumlarda auttan atılan goller kabul edilir.

Kaleciler kale vuruşu kullanırken hız alır ve topa sert bir biçimde vurur. Topun karşı kaleye ulaşma ihtimali zordur. Çünkü futbol sahalarının uzunluğu 90 metre ile 120 metre arasında değişmektedir. En çok rastlanan futbol sahası uzunluğu 105 metredir. 16,5 metre olan ceza sahası çizgisinden kale vuruşu yapan kaleciler, topu karşı kaleye ulaştırmak için 88,5 metre, rakip ceza sahasına göndermek için 72 metre mesafesinde bir vuruş yapmalıdır. Kaleciler aut atışı ile kendi kalelerine topu gönderirlerse gol sayılmamaktadır. Böyle bir şeyin yalanması ilginç gibi gelse de auttan atılan goller her zaman yaşanması muhtemel durumlar arasındadır.