Averaj puanları eşit olan iki takımın sıralamasını belirlemek için kullanılan bir yöntemdir. Fransızca kökenli bir kelime olan averaj spor liglerinde veya kupa turnuvalarında puan durumları aynı olan iki takımın sıralamalarını belirleme de kullanılmaktadır. En çok kullanıldığı spor dalı futboldur. Averaj sisteminin en yoğun kullanıldığı spor dalı futboldur. Futbol da özellikle şampiyonun belirlenmesin de veya tur atlanmasında futbolda averaj sistemi büyük önem taşır. Eskrim ve hentbol gibi birçok spor dalında da averaj kullanılır. Averaj kuralı eskrimde bir maçta yapılan ve yenilen tuşların farkıdır. Oyuncu maçta 5-4 yenilmiş ise averajı -1'dir, kazanırsa 1 averaja sahip olur.

Oynadıkları maçlardan eşit puan toplayan takımlar birbirlerine puan olarak üstünlük sağlayamamıştır. Burada devreye averaj girer. Futbolda averaj sistemi eşit puana sahip iki takımın birbirlerine olan üstünlüğünü belirlemek amacıyla attıkları ve yedikleri gollerin hesaplanmasıdır. Bu gollerin farkına dayalı bir kural olan averaj, sadece liglerde değil kupa maçlarında da uygulanabilmektedir. Dünyada kupa turnuvalarında averaj sistemi halen devam ettirilmektedir.

Ancak son zamanlarda takımların birbirlerine üstünlük sağlayamaması durumlarında artık averaj sistemi değil takımların birbirlerine karşı oynadıkları müsabakalarda aldıkları sonuca bakılır. Buna ikili averaj sistemi denilmektedir. Bu sistemde iki takımın birbirlerine karşı oynadıkları maçlarda üstünlük sağlayıp sağlayamadığı ölçü kabul edilir. Eğer takımlar karşılıklı oynadıkları maçlarda üstün gelememişlerse bu durumda futbolda averaj sistemi uygulanır ve averajlar hesaplanır.

Bunun dışında uygulanan üçlü averaj sistemine puan eşitliği durumlarında tercih edilen bir hesaplama yöntemidir. Üçlü averajda eşit puana sahip 3 takımdan her takımın diğer iki takımla yaptığı dört maçtan aldığı puan ve averajlar dikkate alınır. Böylece takımların birbirlerine olan üstünlükleri belirlenmiş olur ve sıralama ona göre yapılır.