Daha çok futbol maçlarından bildiğimiz ‘lig’in ne anlama geldiğini merak ediyor musunuz?

Bazı spor dalları dünya çapındaki popülaritesi ile milyonlarca insanın merakla takip ettiği günlük yaşamın parçası olmuş durumda. Şüphesiz bundan en büyük rol futbola düşüyor. Futbol dünyaca ünlü dev bütçeli takımların olduğu, milyarlarca insanın ilgisini çeken bir dünya sporu haline dönüşmüş durumda. Futbol ligleri ise futbol takımlarının birbiriyle karşılaşmalarını düzene sokan organizasyonlardır.

Spor takımlarının bir amaç için birbirleri ile mücadele edebilmesi adına belirlenmiş bir program gerekir. Bu nedenle Ligler oluşturulmuştur. Lig, spor takımlarının önceden belirlenmiş kurallar çerçevesinde karşılıklı bir şekilde iç ve dış sahalarda mücadele ettikleri yarışma grubuna denir. Aynı ligte mücadele eden spor takımlarının yaptıkları karşılaşmalara da ‘lig maçı’ denilmektedir. Çeşitli spor dallarında oluşturulmuş olan ligler futbol ligleri gibi spor takımlarının güç ve başarı durumlarına göre bir düzen içerisinde karşılıklı olarak yarışmalarına olanak sağlar. Liglerde takımlar karşılaştıkları maçlarda puan kazanarak üst sıralara çıkmaya ve sonunda şampiyon olmaya çalışırlar.

Spor müsabakaları için oluşturulan ligler ülke bazın da olabileceği gibi dünya çapında ligler de mevcuttur. Şampiyonlar Ligi gibi Avrupa ülkelerindeki liglerde şampiyon olan takımların yarıştığı uluslararası lig organizasyonları da düzenlenir.