Röveşata kısaca topla oynanan spor oyunlarında topa vurma şekillerinden birisidir.

Röveşata kelimesi Türkçeye, İtalyancadan geçmiştir. İtalyancada da aynı manaya gelen İtalyanca ‘tepetaklak etmek’ anlamından kullanılan ‘rovesciare’ kelimesinden gelen ‘rovesciata’ sözcüğü Türkçede de aynı şekilde kullanılmıştır.

Topla oyun oynama üzerine kurulmuş spor dallarında ters perende atarken havada topa vurma hareketine röveşata denilmiştir. Çeşitli spor dallarında da kullanılan röveşata hareketi daha çok futbol maçlarında karşımıza çıkar. Ayrıca bu hareket Güneydoğu Asya'da oldukça yaygın olarak oynanan ayak voleybolunun temel hareketleri arasında yer almaktadır. Hareketin nereden ve nasıl çıktığı ile ilgili ise çok sayıda iddia bulunur.

Röveşatanın futbolcular tarafından tercih edildiği bazı durumlar vardır. Her topa röveşata hareketiyle vurulamaz. Bu hareket futbolcular tarafından daha çok pas vermek, topu kendi kalesinden uzaklaştırmak veya rakip kaleye gol atmak amacıyla şut çekmek için bu hareket kullanılır. Bir futbol maçında takımın defans oyuncusu yüzü kendi kalesine dönük bir pozisyonda gol tehlikesini kaleden uzaklaştırmak için topa röveşata hareketi ile vurabilir. Aynı şekilde rakip kaleye sırtı dönük olan forvet oyuncusu topu filelere göndermek amacıyla röveşatayı tercih edebilir.

Etkili ve isabetli vurulduğu takdirde göz dolduran bu hareketi yapmanın ciddi riskleri de bulunur. Hareketi hatalı yapmak ağır sakatlıklara sebebiyet verebilmektedir. Sakatlanma olasılığına karşı hareketin ardından yere düşerken kollardan destek almak önemlidir.

Röveşataya kalkan bir oyuncunun topa vuran ayağı havada yüz hizasına kadar yükseldiği için diğer oyuncuları da sakatlama ihtimali vardır. Ancak tüm bu tehlikelerine rağmen röveşata hareketi futbol maçlarını zenginleştiren ve atılan golleri güzelleştiren bir unsur olarak görülerek büyük beğeni toplamakta.