Hazırlık maçları normal zamanlardaki maçlardan farklı olarak rekabetin olmadığı ve bir ödülü bulunmayan mücadelelerine denilmektedir.

Hazırlık maçı takımı ve futbolcuları yeni sezona hazırlamak, eğlenmek veya yardım toplamak amacıyla düzenlenebilir. Spor takımlarının sezon öncesi veya lig karşılaşmalarına ara verildiği dönemde düzenlediği bu karşılaşmalar futbolcuları hazır tutar.

Dostluk maçı veya gösteri maçı gibi isimlerle de adlandırılan hazırlık karşılaşmaları futbol haricinde diğer birçok spor dallarında da uygulanmaktadır. Buz hokeyi sporunda takımlar sezon öncesinde hazırlık maçları düzenler. Dünyaca ünlü basketbol ligi olan NBA’de takımlar, her sezon öncesi 7 hazırlık maçı oynamaktadırlar. Hazırlık müsabakaları genel olarak tek maç olarak yapılsa da turnuva şeklinde de düzenlenebiliyor. Turnuva şeklinde düzenlenen müsabakalar çoğunlukla yardım kuruluşlarına destek amaçlı yapılır.

Liglerde mücadele eden takımlar oyuncularına sezona hazırlamak için hazırlık maçları tertip eder. Bu maçlar ile teknik ekip ve futbolcular takımdaki eksiklikleri ve hataları görebilmektedir. Sağladığı bu avantajlar nedeniyle spor takımları resmi sezon başlamadan sık sık hazırlık maçları oynar.

Hazırlık maçı ile takım oyuncularının maç oynamadıkları dönemde fiziksel kayıp yaşamasının önüne geçilmeye çalışılır. Ayrıca takıma yeni katılan oyuncuların veya teknik ekibin uyum sağlamasını ve takımı tanımasını kolaylaştırır. Teknik direktörün yeni olması durumunda istediklerini sahaya yansıtabilmesi için deneme maçları yapmasının sağlayacağı yararlar ortadadır. Hazırlık maçlarında rakip seçimi de büyük önem taşır.

Takımın durumuna göre güçlü ya da zayıf rakipler tercih edilebilir. Sezon başlamadan oyuncuların moral ve motivasyonunu yükseltmek ve taraftar desteğini arttırmak için zayıf rakipler seçilebilir. Aynı şekilde takımı zorlayarak eksikliklerin görülmesini sağlayacak zorlu rakipler de tercih edilebilmektedir.