Dinsel kaynaklı bir terim olan Jübile günümüzde spor dallarında uzun süre yer alan sporcuları onure etmek amacıyla düzenlenen müsabakalara denilmektedir.

Jübile kökeni dini kaynaklara dayanan bir sözcük olarak karşımıza çıksa da bugün farklı anlamlar kazanmış olan bir terimdir. Eski Ahit yani bilinen adıyla Tevrat’ta Yahudi toplumunca Allah’a ayrılan ve dinlenilmesi gerektiğine inanılan 50 yılda bir gelen yıla jübile denilmekteydi.

Aynı şekilde Katoliklerce de Roma’yı ziyarete giden hıristiyanların kilise tarafından günahlarının affedildiği yıla yine jübile adı verilmiştir. Bu gibi dini kaynaklarda farklı manalarda kullanılan jübile kavramı günümüzde daha çok spor dallarında kullanılmaktadır. Spor dallarının yanı sıra sabit bir meslekte uzun süre çalışmış olan emekçiler için düzenlenen törenlere de jübile denilir.

Burada tanımayacağımız spor dalları için jübilenin ne anlama geldiğidir. Bu konuda futbolu örnek olarak verebiliriz. Futbolda jübile aynı kulüpte uzun süre top oynamış ve çeşitli başarılara imza atmış futbolcular için düzenlenen maç organizasyonuna verilen addır. Tertip edilen bu karşılaşmaya jübile ya da jübile maçı denilir.

Bir futbolcu adına jübile maçı düzenlenebilmesi için takımda on yılını doldurması yeterli görülmektedir. Emektar futbolcular adına düzenlenmiş bu maçlara kulüpte önemli yer edinmiş diğer eski oyuncular da davet edilirler. Jübile maçlarında rakip olarak bir milli futbol takımı da belirlenebilir. Bu tür maçlar hiçbir kar amacı güdülmeksizin yapılır. Oynanan maçtan elde edilen tüm gelir oyunculara verilir.

Ancak günümüzde özellikle çok fazla yüksek miktarda para alışverişinin olduğu futbol gibi sektör haline dönüşen spor dallarında oyuncular çok sık takım değiştirmeyi tercih etmektedir. Yüksek transfer ücretleri ile futbolcular aidiyet hissettiği takım yerine transfer ücretini en yüksek tutan takımlarda oynamayı tercih etmekteler.

Sporcular artık bu tür maçlardan elde edecekleri gelirden daha fazlasını kazanıyorlar. Bu nedenle jübile maçı geleneği terk edilmeye başlanılmıştır. Değişik takımlarda kısa süreli forma giyen oyuncular adına takımlar jübile düzenlemeyi gerekli görmemekte seyirciler de bu karşılaşmalara artık ilgi duymamaktadır. Dolayısıyla jübilenin artık terk edilmiş eski bir futbol geleneği olduğunu söylememiz mümkün.