Her ülkenin belirlediği yöntem farklı olmakla birlikte genel itibariyle antrenör olmak için bir takım kurslara katılmak ve sertifika almak gerekir.

Nasıl antrenör olunur sorusundan önce antrenör ne anlama gelir bunu açıklamakta yarar var. Antrenör bir spor takımının başarılı olabilmesi için oyuncuların spor becerilerini ve stratejilerini geliştirmekle görevli teknik ekipte yer alan kişiye verilen isimdir. Antrenör bir takımın her şeyidir diyebiliriz. Görevi sadece oyuncuları bedensel olarak antreman yaptırarak spor müsabakalarına hazırlamak değildir. Takımın oyun stratejisi, diziliş taktiği, hangi oyuncuların nerede oynayacağı, takımda hangi mevkide oyuncuya ihtiyaç duyulduğu gibi konular antrenörün görevleri arasındadır. Antrenörlük daha çok boks, futbol, basketbol, atletizm gibi spor branşlarında karşımıza çıkıyor.

Anterörün görevlerinden bahsettik ten sonra antrenör olmak için neler yapılması gerektiğinin ve nasıl antrenör olunur sorusunun cevabını açıklayabiliriz. Antrenör olmanın şartları her ülkeye göre farklılıklar gösterir. Toplumdaki genel anlayışın aksine antrenör olabilmenin futbol geçmişine sahip olmak gibi bir şartı yoktur. Bu yanılgının günümüzde Bunun için bir takım kurslara katılarak sertifika almalısınız.

Ülkemizde Türkiye Futbol Federasyonu her sene belirli dönemlere antrenörlük kursu açmaktadır. Açılan kurslara belirlenen kriterler sonucunda sıralama ile adaylar kabul edilmektedir. Bu kurslara başvuruda bulunabilmek için ilkokul mezunu olmalısınız. Türkiye’de antrenör olabilmek için TFF’nin açtığı bu kurslardan ‘TFF Grassroots Gönüllü Lideri lisansı’ almak gerekir.

Ancak bu lisansa sahip olmanız profesyonel olarak antrenör görevi yürütmenize imkân tanımaz. Profesyonel antrenör olabilmek için daha sonra sırasıyla UEFA B, UEFA A ve UEFA PRO lisansı almak gerekir. Profesyonel olarak futbol oynayanlarım doğrudan UEFA B lisansı almak için başvuru yapma hakları vardır.

TFF, bunun dışında değişik kurslarda açmakta ve başvuru kabul etmektedir. UEFA Elit A, TFF Grassroots Gönüllü Liderlik, UEFA A Kaleci Antrenör, B Kaleci Antrenör, Atletik Performans, Maç ve Performans Analiz Sertifikasyon Programı, Scoutin Sertifikasyon Programı gibi kurslar TFF bünyesine açılmaktadır. TFF tarafından açılan antrenörlük kurslarına Türkiye Futbol Federasyonu web sitesi üzerinden başvuruda bulunulabilmektedir.