Futbolda sahanın her iki tarafında da bulunan sınırları çizgilerle belirlenmiş kale önündeki alana Ceza sahası denilmektedir.

Ceza sahası adında anlaşılacağı gibi önemli kararların verilebildiği bir bölgedir. Bir futbol sahasında sağ ve sol tarafların her ikisinde de yer alan kalelerin önündeki dikdörtgen alana Ceza sahası ya da ceza alanı denilmektedir.

Futbol sahaları dikdörtgen biçiminde dizayn edilmiştir. Uluslararası standartlarda uygun olarak tasarlanan stadyumlarda bu ölçüler enine 64 ile 75 m, boyuna 105-120 m arasında olmalıdır. Enine genişliği 45- 90 metre arasında, boyu ise ortalama 90-120 metre arasında olması gereken futbol sahaları ortasından çizgi çekilerek 2 kısma bölünür.

Sahanın her iki yakasında da kaleler ve kalelerin önünde dikdörtgen biçimde beyaz çizgiler ile sınırları belirlenen ceza alanı bulunur. Ceza sahalarının ortalama büyüklük ölçüleri 40, 32 x 16, 50 metre arasındadır. Bu alanın çizgisinin kaleye en uzak olan çizgisinin kaleye olan uzaklığı 16, 5 metredir.

Ceza alanının içerisinde kaleye 5,5 metre mesafede bulunan ‘altı pas’ denilen bir alan yer alır. Bu alanda penaltı atışlarının kullanıldığı penaltı noktası bulunur. Penaltı atışları bu nokta üzerinden yapılmaktadır. Bu noktanın kale çizgisine olan uzaklığı 11 metredir.

Bunun yanında ceza alanının dikdörtgen çizgisinin dışında kalan ve kaleye cepheden bakan yay şeklinde bir çizgi de bulunur. Bu yay biçimindeki çizginin ceza sahası çizgisiyle bitiştiği her iki noktasının penaltı atışlarının kullanıldığı noktaya olan mesafesi 9 metre 15 santimetredir.

Ceza sahası içerisinde adından da anlaşıldığı üzere kural ihlali yapılan durumlarda hakem tarafından oyunculara ağır cezalar verilir. Bu alan içerisinde kaleciler topu elle tutabilmektedir. Ancak bu alanın dışında diğer oyuncular gibi kalecilerde topu ayakla oynamak zorundadırlar. Ceza alanı bölgesi içinde rakip oyunculara yapılan faul veya kural dışı diğer davranışlar kırmızı kart veya rakip lehine penaltı kararı ile cezalandırılır.