Tarihi çok eski dönemlere dayanan sumo güreşi Japon kültürüne ait geleneksel bir güreş biçimidir.

Somu güreşleri Japon geleneklerinde olan bir dövüş ya da güreş tarzıdır. Kelime manası olarak ‘kendini savunma’ anlamına gelen sumo güreşlerinde güreşçilerin hedefleri rakibi güreş bölgesi olan kum havuzundan ve halat ile işaretli halkadan dışarı atmak veya dengesini bozarak yere düşürmektedir. Sumo güreşçilerine ‘sumötori’ ya da ‘rikişi’ adı verilmektedir. Yokozuna (büyük şampiyon) ve ozeki (şampiyon) sumo güreşlerinde en önemli derecelerdir. Sumocular bellerine sardıkları kemer tipi renkli kuşaklar giyerler.

Sumocular karşılaşmaya başlamadan önce meşhur bir hareket yaparlar. Bu önce sol sonra sağ bacağı kaldırdıktan sonra sertçe yere vurmaktır. Daha sonra kısa bir süre rakipler birbirlerine bakarak gözdağı vermeye çalışır. Sumo güreşçileri kiloları ile dikkat çekmektedir. Çünkü bu sporda kilo sınırı yoktur ve kilolara göre müsabakalar düzenlenmez. Bu nedenle bir sumo güreşçisi kendisinden daha ağır bir sumocu ile müsabaka yapabilir:

Sumoda yapılan hareketlerin isimleri vardır. Rakibi itme yoluyla güreş alanının dışarısına çıkarmaya oshidashi denir. Yorikiri ise rakibin güç kullanmak suretiyle dışarı çıkmasını sağlamaktadır.

Somu güreşlerinde güreşçiler ayak tabanları dışında zemine hiçbir şekilde temas edemezler. Aksi durumda yere ayak tabanı dışında her hangi bir yeriyle temas eden oyuncu mağlup sayılır.

Sumo güreşi turnuvaları Japonya’da yılın belirli aylarında 4 büyük kent olan Tokyo’da, Osaka, Nagoya, ve Fukuoka’da düzenlenir. Bu turnuvalarda 15 gün süreyle sumocular birbirleriyle karşılaşırlar. Somu güreşleri turnuvaları yaklaşık 15 bin kişilik salonlarda düzenlenmektedir. Turnuva sonunda en çok karşılaşmayı kazanan sumocu turnuvayı kazanmış olur. Bunun yanında güreşçilerin galibiyet sayıları aynıysa playoff karşılaşması yapılır. Bu karşılaşmalardan galip çıkan güreşçi turnuvanın da galibi olur.

Suma güreşlerinde Japon gelenek e göreneklerinden gelen bir takım dinsel rtüeller de uygulanmaktadır. Örneğin karşılaşmalar başlamadan önce sumocular kötü ruhlardan arınmak adına güreşin yapılacağı alanlara tuz serper. Bununla birlikte turnuvalarda karşılaşmaların düzenlendiği günün bitiminde elinde sopa olan birisi müzik eşliğinde sopayla dinsel ve geleneksel bir takım hareketler yapar ve müsabakaların bittiğini gösterir.