Boks dünyada büyük bir beğeniyle izlenilen bir dövüş sporudur. İki dövüşçü ring adı verilen alanda bir hakemin gözetimi altında dövüşmektedir. Müsabakada sporcunun kendi etrafında 360 derece dönmesi, arkadan saldırması, belden aşağıya, kulağa ve enseye vurması kesinlikle yasaktır. Öte yandan bilinenin aksine boks tarihi çok eski zamanlara kadar dayanmaktadır. Yapılan araştırmalarda Sümer, Mısır, Yunan, Roma gibi eski medeniyetlerde bu sporun yapıldığı görülmektedir. Fakat o dönemde boks acımasız bir şekilde yapılırdı.

Genellikle dövüşçülerden biri ölünceye kadar maç devam ederdi. Bunun yanında ilk dövüşlerde hakem, raund limiti ve kilo ayırımı yoktu. M.Ö önce 900 yılında Yunan kahramanı Theseus, ilk kurallı boks maçını icat etmişti. İki kişinin karşılıklı yumruklaşmasıyla devam eden müsabakalar, boksörlerden biri diğerini öldürene kadar devam ediyordu. Boks ilk defa olimpik spor dalı olarak M.Ö 688 yılında kabul edilmiştir. Bu olimpiyatlar Pygme or Pygmachia olarak isimlendirilmiştir. Sporcular boks torbalarıyla antreman yapmışlardır. Antik Yunanistan'da bu torbalara korykos adı verilmekteydi.

Yarışmacılar dövüşlerde kendilerini korumak için bellerine, bileklerine ve göğüslerine deriden yapılan koruyucu malzeme takıyorlardı. Eski Roma döneminde boks oldukça popülerdi. Özellikle gladyatör dövüşlerinde suçlular ve köleler dövüştürülmekteydi. Bunun yanında az da olsa hür kadın ve erkekler, aristokratlar, hatta imparatorlar bile dövüşmüşlerdir. Fakat bu dönemden sonra bu spor uzun bir süre boyunca yasaklandı.

18. yüzyılda Boks İngiltere’de yeniden doğdu. 1719'da James Fig adında bir kişi Londra'da bir ring kurarak hem ders verdi, hem de rakipleriyle dövüşerek büyük bir üne kavuştu. Çıplak yumrukla yapılan bu dövüşler acımasız ve kuralsızdı. 1866 yılına gelindiğinde İngiltere’de Amatör Spor Kulübü kuruldu. John Chambers ve VIII. Queensburg markisinin yönlendirmesiyle eldivenle yapılan maçlar için kurallar getirildi.

Böylece çağdaş boks'un temelleri atılmış oldu. Ağır siklet boks şampiyonu olan Jack Broughton müsabakalarda ölümlerin gerçekleşmesinden dolayı ve bunların önlenmesi için Boks'un ilk kuralları olan Broughton Kuralları ortaya çıkardı. Bu kurallara göre boksör yere düştükten sonra 30 saniye içinde kalkamaz ise maç sona eriyordu.

Ayrıca rakibin ensesine ve bel altına vurmak yasaktı. 20. yüzyılda büyük bir hızla gelişen teknolojiyle boks dünya genelinde tanınan bir spor haline geldi ve binlerce dövüş kulübü kuruldu. Günümüzde bu spor küresel popülaritesini artırarak devam ettirmektedir.