Preveze Deniz Savaşı, ülkemizde Türk denizcilik tarihinin en önemli zaferlerinden birisi olarak kutlanırken, bazı batılı yazarlar 5-6 Venedik gemisinin batırıldığını, bu yüzden fazla önemsenmemesi gerektiğini belirtirler. Ancak Hammer dahi, Preveze’deki Haçlı donanmasının kaybını 128 gemi olarak verir.

Preveze Savaşı, daha sonra 1571’de Türk donanmasının yok edildiği İne-bahtı Savaşı gibi büyük bir deniz muharebesi değildir. Ancak bu savaştan sonra çeyrek asır boyunca, Türkler Akdeniz’de üstünlüğü elinde tutmuştur. Öte yandan Amerikalı Albay B. Taylor, Preveze Savaşı’nın Andread Doria ile Barbaros arasında danışıklı dövüş olduğunu iddia etmiştir. Fakat bu iddiasının aslı yoktur. Lane-Poole ise Cezayir korsanlarını cahil olarak niteler, ancak bu da doğru değildir. Cezayir’de bulunan Türk denizcilerinin icraatları ve Osmanlı donanmasına katkıları açıkça ortadadır.

Bir diğer iddia da Barbaros’un İspanyollarla işbirliği ortamı aradığıdır. İspanya Arşivi’nde bulunan bir belgeye göre, 25 Eylül’de Alarcon adlı bir İspanyol ajanı Barbaros’a bir mektup yazarak, ''Afrika’daki bazı topraklar ile Trablusgarb’ı ona vermek karşılığında Osmanlı hizmetinden çıkıp Cezayir’e dönmesini'' talep etmişti. Barbaros’un cevabının da ''Eğer İspanya, Venedik’e karşı savaşırsa yardımcı olabileceği'' yönünde olduğu iddia edilir. Ancak bu yazışmaların doğruluk derecesi tespit edilememiştir.