İstanbul’dan hareket eden Osmanlı donanması Finike’ye yaklaşarak, burada bekleyen askerleri de alıp, Temmuz ayının başında Limasol Koyu’na demirledi. İlk olarak ele geçirilen yer bu koydaki Leftari Kalesi oldu.

Donanmanın bir kısım gemileri çıkarmayı desteklerken, bir kısmı ise Girit tarafından gelebilecek düşman donanmasını bekliyordu.

Adaya ayak basılmasının ikinci haftası Girne fethedildi. Ardından adanın önemli merkezlerinden Lefkoşe kuşatıldı. Behram Paşa, Larnaka koyunda zahire ve cephane gemilerini muhafaza ederken, Piyale Paşa da denizden gelebilecek düşman kuvvetlerini bekliyordu.

Bir kısım kuvvetler ise Magosa’nın dışarı ile irtibatını engellemek için görevlendirilmişti. Bu sırada Şam ve Halep eyaletlerinin askerleri de, adaya gelmişti. Lefkoşe’nin 50 günlük bir kuşatmanın ardından ele geçirilmesi üzerine, Baf ve Limasol kaleleri teslim oldu. Bunların ardından Osmanlılar tarafından Tuzla diye anılan Larnaka fethedildi. Adada ele geçirilemeyen tek önemli merkez olarak Magosa kalmıştı.

Lefkoşe’nin fethinden sonra ele geçen ganimet ve esirlerin bir kısmının yüklendiği Veziriazam Sokollu Mehmed Paşa’nın kalyonu, esir bir kadının barut deposunu ateşlemesi üzerine, yanındaki iki gemi ile birlikte battı. Bu durum Magosa müdafilerinin morallerini yükselten bir unsur oldu.

Adanın son önemli mevkii olan Magosa kuşatıldığında kış yaklaşmıştı. Kale bir tarafı deniz olduğu için Lefkoşe derecesinde sıkıştırılamıyordu. Muhasara sürerken Venedik gemileri, Magosa’ya mühimmat ve asker ikmalinde bulunmayı başardılar.

Bahar geldiğinde Türk kuvvetleri şehri tekrar sıkıştırmaya başladı. Bir taraftan topçu ateşi sürerken, bir taraftan da kazılan lağımlarla kalenin surları tahrip edilmeye çalışılıyordu. Türk kuvvetlerinin bütün uğraşlarına rağmen, kale komutanı Marco-Antonio Bragandino’nun çabaları şehrin düşmesini engellemekteydi.

Magosa’nın ikmal yollarının kesilmesi, şehrin daha fazla direnmesi imkanını ortadan kaldırınca, kale 1 Ağustos 1571’de teslim olmaya karar verdi. 11 ay boyunca kuşatma altında tutulan Magosa’nın ele geçirilmesiyle Kıbrıs’ın fethi tamamlandı. Askerler silahları, şehir halkı da malları ile Magosa’yı terkedebilecek, kalanların da mal ve canlarına dokunulmayacaktı.

Venedikliler de ellerinde bulunan Türk esirlerini iade edeceklerdi. Lala Mustafa Paşa, kale komutanına kahramanlığından dolayı büyük iltifat etmiş ve askerleri ile birlikte Girit’e Türk gemileriyle gitmelerini kabul etmişti. Ancak Bragandino’nun serdar ile ters konuşması, Türk esirlerin de antlaşmanın yapıldığı akşam öldürüldüğünün anlaşılması üzerine iki taraf arasındaki hava değişti. Lala Mustafa Paşa, Bragandino ile on Venedikli komutanı öldürttü, diğerlerini de esir etti.