Osmanlılar, Venedik’e karşı karadan bir savaş için hazırlıklar yaparlarken, Habsburglar’ın Osmanlı tabiiyeti altında olan Erdel’e müdahale etmeleri sebebiyle bundan vazgeçilip Avusturya’ya savaş açıldı. Fazıl Ahmed Paşa, Avusturya’nın önemli savunma mevkilerinden Uyvar’ı 38 günlük kuşatmadan sonra 24 Eylül 1663’te fethetti. Uyvar’la birlikte 4 büyük kale, 30’a yakın palanga ve 700 köy Osmanlı topraklarına katıldı.

Bu fetihler Avrupa’da büyük yankı uyandırdı. Osmanlı Devleti'nin sonunun geldiğini sandıkları bir sırada, XVI. yüzyıldaki korkuları geri döndü. Türk gibi kuvvetli sözü tekrar söylenmeye başlandı. İspanya, Fransa, Saksonya ve Brandenburg, Avusturya’ya para ve asker yardımında bulunarak Türk ilerleyişini durdurmaya çalıştılar. Osmanlı ordusu düşmana ağır bir darbe vurmadığı için İstanbul’a geri dönmemişti.

Kışı Macaristan’da geçirdikten sonra ilerlemeye devam etti. 1 Ağustos 1664’te Osmanlı kuvvetleri, Avusturyalı komutan Montecuccoli’nin idaresindeki orduyla Sengotar (Saint Gotthard) köyü civarında karşılaştı. Osmanlı ordusu Haçova Savaşı’ndan sonra meydan savaşı yapmamış, daha ziyade kale kuşatması üzerinde uzmanlaşmıştı. Avusturya ise 30 Yıl Savaşları dolayısıyla gerek meydan savaşları, gerekse harp malzemesi yönünden oldukça ileriye gitmişti.

Avusturya ordusunun başında da önemli bir komutan olan Montecuccoli vardı. Avusturya kuvvetleri, bu savaşta Osmanlı ordusunu ağır bir yenilgiye uğratamadıysa da, üstünlük sağlayıp, Türk birliklerinin nehri geçmesini de engelledi. Avusturya galip gelmesine rağmen, bu savaştan sonra 10 Ağustos 1664’te imzalanan Vasvar Antlaşması’yla Erdel’den çekildi ve Osmanlı fetihlerini de tanıdı. Bu antlaşma bütün Avrupa’da şaşkınlıkla karşılandı. Savaşta mağlup olan Osmanlılar masada kazanmışlardı.