İnsan sağlığına zararları olduğu bilinen ve uzak durulması gereken besinlerin başında gelen trans yağlar çeşitli nedenlerden dolayı piyasadaki çok sayıda üründe kullanılmaktadır.

Yağ çeşitlerinin hangi türü tüketilirse tüketilsin fazla oranda kullanılmasının insan sağlığına olumsuz yansımaları olur. Bitkisel yağların hidrojen ile ısındırılması sonucu el edilen bir yağ türü olan trans yağların ise az veya çok kullanımı fark etmeksizin ciddi sağlık problemlerine neden olduğu bilinen bir gerçek.

Trans yağları sıvı yağların hidrojenle doyurularak katı hale getirilmesi şeklinde tanımlayabiliriz. Bu yağ türü tamamen sentetik ve yapay olarak üretilir. Hidrojene doyurulma miktarınca daha katı hale gelen bu yağlar hidrojenlenmiş yağ olarak da bilinmektedir.

Trans yağlar hangi besin maddelerinde vardır? Sizler de merak ediyorsanız bu yağların daha çok hazır yiyecekler ve fastfood ürünlerinde kullanıldığını belirtelim. Özellikle hazır yiyecek kategorisinde sıkça tüketilen hamburger, pizza, patates kızartması, cip, bisküvi, çikolata veya gofret tarzı ürünlerde trans yağlar sıklıkla kullanılır.

Bu ürünlere daha pek çok besin öğesi eklenebilir. Ancak genel olarak ifade etmek gerekirse ticari amaçla hazırlanan gıdaların çoğunluğunda trans yağ içerikleri bulunur. Ancak bu üretici firmanın inisiyatifinde olduğu için ürünlerinde trans yağ kullanmayan ve bunu belirten üreticilerde vardır.

Dolayısıyla marketlerde ya da gıda işletmelerinde yer alan her üründe trans yağ bulunur şeklinde bir iddiada bulunulamaz. Trans yağların neden bu ürünlerde kullanılmasının başlıca sebepleri arasında ürünün taze kalma süresini uzatma ve taşıma rahatlığı şeklindeki bir takım nedenleri gösterebiliriz. Ayrıca bu yağların tercih edilmesinin en önemli sebepleri arasında fiyatlarının oldukça düşük tutulmasını da sayabiliriz. Bu nedenle ekonomik kaygılara sahip olan üreticiler ürünlerinde trans yağ kullanmayı daha cazip bulmaktadırlar.

Hazır gıda sektöründe ürünlerde trans yağ kullanılmışsa bu ambalaj paketlerinde belirtilmektedir. Dolayısıyla sizlerde aldığınız her hangi bir üründe trans yağ olup olmadığını ‘içindekiler’ kısmını kontrol ederek öğrenebilirsiniz.