İnsan vücudundaki sistemler için en önemli organ olan kalbin işleyişi bazı durumlarda bozulur ve kalp hastalıkları ortaya çıkar.

Kalp vücudumuzda bulunan sistemler için en hayati organlardan birisidir. En genel tabiriyle vücudumuzda besinlerden aldığımız enerji kalp yoluyla pompalanan kan yoluyla vücudumuzdaki hücrelere dağıtılmaktadır. Bu sayede insan vücudunda her yere enerji ulaştırılmış olmaktadır. Kalp vücuda kan pompalanması gibi önemli bir görevi gördüğü için bu organda meydana gelecek olan sorunlar dolayısıyla diğer vücut organlarını ve sistemlerini de etkiler. Kalbin yapısını ve işleyişini etkileyen birçok kalp ve damar hastalığı bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar bu hastalıkların erkeklerin ölüm oranlarında büyük etkisi olduğunu göstermiştir. Bu yazımızda kalp hastalıkları nelerdir? Merak edenler için bazı kalp hastalıklarını sıraladık.

Kalp hastalıkları nelerdir?

Koroner damar hastalıkları: Kalp vücuda kan pompalamaya devam edebilmesi için atardamarlardan gelen oksijene muhtaçtır. Dolayısıyla atardamarların daralması durumlarında koroner damar hastalıkları meydana gelir. Buna örnek vermek gerekirse kalp krizleri bu gruba girer.

Kalp ritim bozuklukları: Kalp atışları bir ritim üzerine gerçekleşir. Vücuda yeterli düzey de kan pompalanması kan ritmindeki düzene bağlıdır. Kalp ritminde meydana gelen bozukluklar bu yönüyle kalbin işleyişine olumsuz etkileri vardır. Ritimsiz kalp atışları kalbin ya daha hızlı kan pompalamasına ya da daha yavaş kan pompalamasına neden olmaktadır. Bu duruma kalbin aritmi de denilmekte.

Kalp yetmezliği: Kalp hastalıklarından bir tanesi olan kalp yetmezliği kalbin vücuda pompalaması gereken kan miktarından daha az bir seviyede kan pompalaması durumlarında yaşanır.

Kalp kapağı hastalıkları: Kalp organında dört adet kalp odacığı bulunur. Kanın kalpte aynı yönde akışını sağlamak amacıyla bu odacıkların çıkışlarında kapaklar bulunur. Kalp hastalıklarına örnek vermek istersek aort darlığı, mitral kapak darlığı ve mitral kapak prolapsusunu sayabiliriz.

Doğuştan gelen kalp hastalıkları: Anne karnındayken kalpte veya damarlarda meydana gelen hasarlar kalp hastalıklarına kapı açabilmektedir. Bu hastalıklar doğumdan hemen sonra kendini belli edebileceği gibi ileri yaşlarda ada kendisini gösterebilir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki dünya üzerinde her bin çocuktan 8’i kalp ve damar yollarında meydana gelen hasarla doğmakta.

Kardiyomiyopati: Kalp yetmezliğine ve kalp ritminde dengesizliklere neden olan bu hastalık kalpteki kasların bozulmaya uğramasından dolayı oluşmaktadır. Eğer erken teşhis ve doğru tedavi uygulanmazsa ileri evlerde daha da tehlikeli bir duruma dönüşmektedir.

Perikard hastalıklar: Bu hastalığın görülme oranı çok az olmakla birlikte yine de önemli bir kalp hastalığıdır. Kalp üzerinde kalbi saran zar bulunur. Bu zarda enfeksiyon sonucu meydana gelen iltihaplanma sonucu perikard hastalığı oluşur.

Aort: Aort ya da aort damarı kalp tarafından pompalanan kanı dolaşım sistemi içerisinde vücuda dağıtmakla görevli olan bir atar damardır. Bu damar yırtıldığında veya genişlediğinde ciddi riskler oluşturur. İlerleyen evrelerde ise hayati bir tehlikeye dönüşebilir.