Suriye'nin kuzey batısında bulunan Afrin, Halep iline bağlı 2004 yılının verilerine göre yaklaşık 64.000 nüfuslu bir ilçedir. Şehrin içinden Afrin Çayı geçmektedir. Suriye İç Savaşı sırasıda Esed rejiminin çekilmesiyle 2012 yılında terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD yerleşti. 2014 yılında sözde 'Rojava Anayasası'nı tek taraflı olarak açıklayan terör örgütü PYD, ilçeyi 3 kantondan biri olan Afrin Kantonu'nun idari merkezi ilan etti.

TARİHİ

Tarihi M.Ö. 11. yüzyıla kadar giden Afrin ilçesinin, Geç Hitler dönemine ait Ain Dara Tapınağı'nın kalıntıları bulunmaktadır. Afrin çevresinde, M.Ö. 8-9. yüzyıllardan kalma Luvi diline ait yazıtlar bulunmuştur. Bu dile ait bir çok yazıt büyük zarar görse de  "Teşup Tanrısı" kabartması ve yazılı bazı kelimeler günümüze kadar ulaşmıştır. 

M.Ö. 550 - M.Ö. 330'larda yaşayan bir Pers imparatorluğu olan Ahameniş İmparatorluğu, Makedonya İmparatorluğu'nun parçalanmasının ardından 4 parçaya bölünen Helenistik imparatorluklardan biri olan ve M.Ö. 323 - M.Ö. 63  Seleukos İmparatorluğu'nun hakimiyeti altına girmiştir. 

Üçüncü Mithridatis Savaşı'yla Roma İmparatorluğu'nun eline geçti. Roma'nın ikiye ayrılmasıyla da Bizans İmparatorluğu'nun bir parçası oldu. Hz. Ömer döneminde ise 637 yılında Levant'ın (Filistin, Ürdün, Suriye, Lübnan) Müslümanların fethetmesiyle de Bilad'üş-Şam eyaletinin bir beldesi oldu. 

Daha sonraki dönemde Emevîler, Antakya Prensliği, Memlûk Sultanlığı'nın hakimiyetine geçti. Mercidabık Savaşı'nın ardından ise Osmanlı İmparatorluğu'na geçti ve Halep Vilayetinin bir parçası haline geldi.

Afrin'in günümüz konumundaki yerleşimi 19. yüzyılda ilk olarak pazar yeri olarak kurulmasıyla başladı. 1929 yılında kasaba olan Afrin'in nüfusu 800 civarındaydı. 1968'de nüfus 7.000'e çıktı.

1923 yılında Suriye-Türkiye sınırının belirlenmesiyle Fransa Suriye Mandası altında Halep iline bağlı ilçesi oldu. 1946 yılından sonra bağımsızlığını kazanan Suriye Arap Cumhuriyeti'nin parçası olmuştur.

OLAYLAR

21 Mart 1986'da üç kişinin Suriye polisi tarafından öldürüldüğü bir olay sonrası Afrin'de isyan çıktı. 

1999 yılında terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın tutuklanmasının ardından Afrin'de PKK yandaşları ile Suriye polisi arasında çatışmalar çıktı. 

2011 yılında başlayan Suriye İç Savaşı ilk önceleri Afrin'e sıçramasa da 2012 yılında Esed rejiminin bölgeden çekilmesiyle ilçe yönetimi terör örgütü PYD'nin eline geçti. 

Ağustos 2016'da başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı'nın Cerablus ve El Bab bölgelerinin Türkiye tarafından ele geçirilmesiyle terör örgütü YPG'nin Afrin-Münbiç terör hattının birleşleşmesi engellendi. Fırat Kalkanı Harekatı'nın 29 Mart 2017'de sona ermesinin ardından 20 Ocak 2018 yılında Özgür Suriye Ordusu ile birlikte Türkiye tarafından Afrin'in terör örgütü PYD'den arındırılması için Zeytin Dalı Harekatı başlatıldı.

EKONOMİ

Afrin'in sembolü olan Zeytin ağacı aynı zamanda bölgenin de geçim kaynağıdır. Zeytinyağı, tekstil ve Halep sabunun ilçenin başlıca üretimlerinden bazılarıdır.