Araçlardaki lastik basıncı hem sürüş güvenliği hem de lastiklerin uzun ömürlü olabilmesi açısından son derece önemli bir konudur.

Rahat ve güvenli bir sürüş açısından önemli bir yer tutan Lastik hava basıncı arabalarda bulunan lastiklerin içerisindeki hava oranını ifade etmektedir. Basıncı düşük olan lastikler son derece ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Öncelikle aracın yol tutuşunu etkiler. Bu durum aynı zamanda sürücünün direksiyon hakimiyetini zorlaştıracağı için güvenli bir sürüşe imkan vermez.

Dolayısıyla kaza riski oranı artmaktadır. Lastik hava basıncı seviyesinin düşük olduğu durumlarda lastiklerin fazla ısınması ihtimali de söz konusu olabilir. Lastiklerin fazla ısınması aşınma, yanma veya patlama gibi sonuçlar doğurabilmektedir. Aynı zamanda araç yol almakta zorlanacağı için daha fazla güç kullanır bu durum aracın yakıt tüketimini arttırır ve ekonomik yönden de zarara girmenize yol açar.

Araç lastiklerinin hava basıncı seviyesinin yüksek olması durumunda da bazı sorunlar yaşanabilir. Örneğin lastiklerin yere temas eden yüzeyi azalır. Lastiklerin yol tutuşu zorlaşır bu da direksiyon hakimiyetini azaltacağı için ölümcül kazalara yol açabilir. Engebeli yollarda veya aşırı yük yüklendiğinde lastiklerin patlama ihtimali yükselir.

Yukarıda bahsettiğimiz olumsuz durumların yaşanmaması için araçlardaki lastik hava basıncı seviyesinin mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Türkiye’de genellikle lastiklerdeki hava birimi olarak ‘psi’ değeri kullanılır. Fakat bu bazı araçlarda ‘bar’ olarak bulunabilmektedir. Düşük hava basıncına sahip lastiklere hava basılırken ‘bar’, ‘psi’e çevrilmelidir. Bu nedenle 1 bar değerinin 14.50 psi olduğunu unutmamak gerekir. Yetersiz veya aşırı şişirme durumları lastiklerin performansını etkiler.

Bu nedenle araçtaki her lastiğin basınç değeri eşit ve ideal değerde olmalıdır. Bunun için ideal basın değerinin bilinmesi zorunludur. Her aracın lastik hava basınç değeri farklı olmakla birlikte özellikle sıfır araçlarda yer alan kapıdaki bilgilendirme etiketi ve araç kullanım kılavuzlarında lastik basıncının hangi değerler de olması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Araç lastiklerin hava basıncının kontrolü kullanım yoğunluğuna göre değişmekle birlikte en az ayda bir defa yapılması gerekir. Özellikle fazla yol yapılmadan önce yapılacak olan kontrol lastiklerdeki doğru hava basıncının öğrenilmesini kolaylaştırır. Çünkü ısınmış lastiklerin hava basıncı kontrollerinde doğru değerler alınamayabilir. Isınan lastiklerin soğuması 3-4 saat alacağı için önceden kontrol yararlı olacaktır.