Günümüzde giderek yaygınlaşan telefon kullanımı şarj sorununu da beraberinde getirmiştir. Sosyal medya oldukça popüler olan ‘Limon ile telefon şarj etmek’ gerçekten mümkün mü?

Günümüzde dünya çapında cep telefonu kullanımız 7 milyarı aşmış durumda. Son yıllarda gelişen teknoloji ile hayatımıza giren akıllı telefonlar günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası. Ancak telefonlar hayatımızda bu kadar yer edinirken daha önce olmayan sorunlara da sahip olmamızı sağlamıştır. Şarj sorunu hemen hemen herkesin dert yandığı bir sorundur. Üretici şirketler her yeni modellerinde şarj sorununu çözdüklerini ve telefonların artık daha uzun süre sarja takılmadan kullanılabileceğini vaad etse de insanoğluna bir şey dayanır mı?

Tabi ki hayır. Telefon üreticilerinden umduğunu bulamayanlar alternatif yollara başvurmaktan da çekinmemektedirler. Bunlarda bir tanesi de internet ortamında sıkça rastlayabileceğiniz cep telefonlarının ‘limon’ ile şarj edilebildiği iddiasıdır. Evet bildiğimiz topraktan yetişen ‘limon’ ile. Pekala gerçekten de elektriğin olmadığı Limonla telefon sarj etmek mümkün mü? Kimilerinin ağzını büzüştürmesi için limonu görmese dahi ismini duyması yeterli olurken bu bitkinin telefon şarj edebilme özelliğine sahip olduğunu düşünmek limona olan merakı arttıracaktır.

Sosyal medyada cep telefonunun limon ile şarj edilebildiğini iddia eden çok sayıda video dolaşmakta. Ancak bunun bilimsel bir karşılığının olmadığını söylemek isteriz. Videolarda normal telefon şarj aletini prize takar gibi ikiye ayırdığı limonun her iki parçasına da takan kişiler telefona bağlandığında telefonun şarj aldığını gösteriyorlar. Ancak bunlar birer kamera hilesinden başka bir şey değil. Şarj aletinin normal prize takılan kısmına bağlı olması gereken bağlantılar şarj aletinin içerisine yerleştirilen pillere bağlanıyor. Böylece prize takılmadığı halde şarj aleti telefonu kısa bir süre şarj edebiliyor. Bu nedenle limonla telefon sarj etmek konusunun şimdilik bilimsel bir karşılığı olmadığını belirtmekte fayda var.