Son zamanlar ismi çokça duyulan Kablosuz şarj nedir? Nasıl çalışır? Son dönem teknolojisi ile hayatımıza çok sayıda elektronik eşya girerken bunların başında elbette cep telefonları gibi şarj edilmeye muhtaç aletler gelmektedir. Dolayısıyla sahip olduğumuz teknolojik cihazlar elektrik prizine bağlı bir kabloya ihtiyaç duyarlar. Ancak son dönemlerde yeniden gündeme gelen kablosuz şarj etme teknolojisi heyecan uyandırmayı başardı.

Özellikle teknolojik gelişmeleri yakından takip edenler kablosuz şarj teknolojisine büyük ilgi gösteriyor. Dünyaca ünlü teknoloji şirketi olan Apple bir önceki modeli iPhone 7’de beklenen kablosuz şarj edilebilme özelliğini tanıttığı son modelleri olan iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X’de uyguladı.

Kablosuz şarj özelliğinin nasıl çalıştığı konusu özellikle teknolojiyi yakından takip edenler tarafından merak edilen bir konu. Kablosuz şarj kısaca indüksiyon yoluyla şarj edebilmedir. Manyetik indüksiyon kullandığı için ‘endüktif şarj’ şeklinde de tanımlanır. Kablosuz şarj teknolojisi ile manyetik bir alan meydana getiren istasyon sayesinde indüksiyon bobiniyle donatılan cihaz hiçbir kablo bağlantısına gerek kalmadan şarj olabilmektedir.

Prizden kablosuz şarj cihazına gelen elektrik akımı, kablosuz şarj cihazının içerisinde bulunan tel boyunca hareket ederek manyetik alan meydana getirmektedir. Böylece bu manyetik alan sayesinde şarj edilecek cihazın içerisinde bulunan bobinde oluşan akım doğru akıma çevrilerek batarya şarj edilebilmektedir.

Ancak hayatımızı oldukça kolaylaştıracağa benzeyen kablosuz şarj edebilme teknolojisinin artıları ve eksileri de mevcut. Dezavantajlarından bahsedersek hali hazırda kablolu şarj kadar hızlı ve etkili şarj özelliğine sahip değil. Bunun yanı sıra menzilinin çok kısa olması kullanıcılar için ciddi bir sorun teşkil edecektir. Geliştirilmesi uzun zaman alan bu teknolojinin fiyatı da ortalama bir kullanıcının alabileceğinden pahalı. Kablosuz şarj teknolojisi için ortak bir standart geliştirilmediğinden dolayı henüz elektronik pazarında olması gereken yerde değil.

Kablosuz şarj teknolojisi sağladığı avantajları ile geliştirildiğinde vazgeçilmez bir gereksinim olacağını gözler önüne seriyor. Bu teknoloji ile kablo ve şarj aletini yanınızda taşımak zorunda kalmayacaksınız. Her kullandığımız teknolojik cihaz için farklı şarj aletleri bulundurma devri de kapanacak. Bu teknoloji ile kullanılan manyetiğin diğer aletleri de şarj edebilmesi mümkün. Ayrıca prizden elektrik akımına kapılma gibi riskleri de ortadan kaldıracağı için insan sağlığı açısından da faydalı olacak bir teknoloji.