Otomobil alırken çoğu kişinin ikilemde kaldığı bir konu olan dizel mi benzinli mi araçların daha güçlü olduğu konusunda yazımızı okuyarak karar verebilirsiniz.

Yeni bir araba almaya karar veren kişilerin en çok ikilemde kaldıkları konuların başında aracın dizel mi yoksa benzinli mi olması gerektiği konusudur. Bu konuda dizel araçların daha fazla tercih edildiğini söylemek mümkün. Çoğu kişi dizel araç alabilmek için bütçelerini bile zorlayabilmektedir. Çünkü dizel motorlu arabalar daha ekonomik olmaktadır. Benzinli araçlara kıyas edilirse eşit orandaki yakıtla daha fazla km yapılabilmektedir. Ancak dizel motorların motor gücü yakıt olarak benzin tüketen motorlara göre daha düşük olmaktadır. Bu sayede düşük hız ve düşük performans ile daha az yakıt tüketimi meydana gelir.

Bunun yanı sıra dizel motorlu arabalar daha fazla ses çıkarmaktadır. Bu da dizel motorların en büyük dejavantajları arasında yer alır. Ancak son dönem dizel araçlarda uygulanan teknolojik yöntemlerle ses sorunun önüne geçilmek için bir takım önlemler alınmıştır. Dizel motorların düşük performanslarını yanı sıra daha fazla bakım gerektirirler. Dolayısıyla dizel motorların bakımına harcanan masraf benzinli motorlara göre daha fazla olmaktadır.

Ayrıca dizel yakıt kullanan taşıtların çevreye daha fazla zarar vererek hava kirliliğine neden oldukları da bir gerçek. Dizel motorlu arabalar, benzinli motor bulunan araçlara kıyasla atmosfere daha fazla sera gazı salmaktadırlar. Bu da çevreye ciddi zararlar verilmesi anlamına gelmektedir. Ancak son dönemlerde dizellerin bu zararlı etkisini hafifletmek adına dizel motorlu araçlarda bir takım önleyici tedbirler alınmıştır.