Silindir içerisinde 1000'de 7 boşluk olacak şekilde yerleştirilen disk şeklindeki parçalara piston denilmektedir.

Araba motorlarındaki pistonların sayısı motordaki silindir sayısına göre değişmektedir. 4, 5,8 gibi değişen sayılarda silindire sahip motor çeşitleri bulunmaktadır. Piston araç motorlarında silindirden dışarı uzanan piston koluna bağlı olarak çalışır. Araba motorlarında yakıt enerjisini mekanik enerjiye çeviren düzenektir. ‘Araba pistonu nasıl çalışır?’ sorusunun en basit haliyle cevabı bu şekildedir.

Pistonun çevresinde segmanlar (metal halkalar) vardır. Bu halkalar pistonun silindire oturmasını sağlar ve gazların ve yağların sızmasını önler. Piston sızmaları engelleyen bu segmanlar ve biyel ile bağlantıyı sağlayan mafsaldan oluşmaktadır. Pistonlar yapısal olarak yüksek sıcaklıklara dayanması ve uzun ömürlü olması amacıyla alaşımlı çelikten üretilir.

Pistonun üst kısmında yer alan üst blokta yanma hücresi boşluğu bulunur. Bu alana hava ve yakıt, buji sayesinde ateşlenir. Bujinin ateşlemesiyle patlayan yakıt pistonu hareket ettirir. Bu şekilde gazların yakılması sonucu piston hareket eder.

Yakıt-hava karışımı silindir içinde ateşlendiğinde pistonun aşağıya doğru hareket etmesi sonucu piston koluna bağlı bulunan krank milinin de dönmesi sağlanır. Böylece yakıt enerjisi mekanik enerjiye dönüştürülmüş olur. Motorlarda bu kadar önemli bir görev gören pistonlar ölçülendirilmesi bakımından büyük yatırımlar ve mühendislik isteyen parçaların başında gelmektedir.

Piston aşağı indi ne demek?

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz ve bir espri malzemesine dönüşen ‘Piston aşağı inerse ne olur?’ Motorun bakımsız olmasından dolayı bu tür durumlar yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda piston aracın altından çıkabilmekte, pistonu tutan parçalar etrafa savrulabilmekte, krank mili bükülebilmekte bu şekilde motor tamamen çalışamaz duruma gelebilmektedir.