Benzin ile çalışan motorlara sahip arabalar dizel motorlu araçlardan bir takım özellikleri bakımından ayrılır. Bu nedenle dizel motorlu araba alınmalımı? Ya da benzin motorlu araba alınmalı? Şeklinde soru soranlar bu iki motor çeşidi arasındaki farkları bilmeli ve araba alırken bu kıstasları dikkat almalıdır.

Benzinli ve dizel araçların yol performansı ve ekonomik sürüş konusunda kullanıcılarına sunduğu bir takım farklı özellikleri bulunur. Bu iki motor çeşidinin birbirlerine bariz bir üstünlüğü yoktur. Ancak yapılan araştırmalar dizel araçların benzinli araçlara oranla daha fazla tercih edildiğini ortaya koymuştur. Bu nedenle bu konuda dizel motorların daha avantajlı olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak benzinli araçlarda belirli yönlerde dizel araçlardan daha avantajlı bir konuma sahiptir.

Benzinli motor bulunan araçlarda yakıt olarak benzin kullandığı için Türkiye’de benzin fiyatlarının yüksek olduğu düşünüldüğünde dizel araçlara rağbetin artması normaldir. Ancak dizel araçların bu kadar ilgi görmesi fiyat farklılığını da ortaya çıkarmıştır. Dizel motorlu arabaların fiyatları benzinli arabalara göre daha pahalıdır. Bu nedenle benzinli arabalar daha ekonomiktir.

Yakıt olarak benzini kullanan motorların devir güçleri daha fazla olmaktadır. Aynı zamanda dizel motorlara kıyasla motor performansları da daha iyidir. Bunun yanı sıra yakıt olarak benzin tüketen motorlar dizel motorlar gibi çok fazla bakım gerektirmez ve bakım masrafları da daha ucuzdur. Benzinli motorlar aynı hacimde daha fazla güç üretebilmektedir ve dizel motorların ihtiyaç duyduğu düzenli ve sık kullanıma benzinli motor ihtiyaç duymamaktadır

Benzinli motor bulunan otomobiller çalışırken ve sürüş esnasında daha az ses çıkarırlar. Son dönem dizel motorlarda yüksek ses problemi aşılmış olsa da eski tip dizel motorlar çok fazla gürültü çıkarmaktaydı. Benzinli otomobilleri dizellerde olduğu gibi soğuk havalarda ısıtmaya gerek yoktur. Bu motorlar ısıtmaya gerek duymadan da çalışabilmektedir.

Ancak benzin fiyatlarının yüksek olmasından dolayı benzinli motor, dizel motorlarla aynı kilometrede daha fazla yakıt tüketir. Benzinle çalışan motorlarda düşük torka sahip olmaları nedeniyle daha az yük kapasitesi bulunur. Son olarak benzinle çalışan otomobillerin ikinci el olarak satılmaları dizel araçlara göre daha zor olmaktadır.