Nakliyat sektöründe kullanılan tırların kaç ton yük taşıyabilecekleri büyüklüklerine göre değişiklik gösterir. Gördüğümüzde devasa yapıları ile ilgi çeken tırlarla ilgili çoğu kişi ‘Tırlar kaç ton yük taşır?’ , ‘Tırların yük yaşıma kapasiteleri ne kadardır?’ gibi soruları sormaktan kendilerini alamaz.

Tırlar kamyonlara kıyasla daha fazla yük taşıma kapasitesine sahip araçlardır. Tırlarda azmi yük taşıma kapasitesi ortalama 44 ton ağırlığındadır. Tırların yük taşıma kapasiteleri dingil sayılarına göre belirlenmektedir. Bu durum kamyonlar için de geçerlidir.

Tırların maksimum 36-38 ton ağırlığında yük taşıyabilmektedirler. Tırın ön kasasında önde 1 çift tek lastik, arkada dörder tane 2 çift lastik (toplam 8 Adet) ve dorsesinde de dörder tane iki çift (8 adet) lastik bulunan tırların yük taşıma kapasitesi ortalama 40 tondur.

Tırın kasasında önce önde 1 çift tek lastik, arkada dörder adet 2 çift lastik (toplam 8 adet), dorse kısmındaysa altışar tane 2 çift lastik ( toplam 12 adet) bulunan tırlarda yük taşıma kapasitesi 44 TON olarak sınırlandırılmıştır. Tırların yük taşıma kapasiteleri bu şekildedir.

Tırlar özellikle bir yerden bir yere yük, eşya ve malzeme taşınan nakliyat sektöründe önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle tırlar yüksek yük taşıma kapasitesine uygun bir şekilde tasarlanmışlardır.

Yazımızda belirttiğimiz yük taşıma kapasiteleri normal sevkiyat işlerinde kullanılan tırlar baz alınarak verilmiş rakamlardır. Ancak bunun yanın sıra uçak, gemi ve demir boruları gibi devasa yükleri taşıyan özel donanımlı tırların taşıma kapasiteleri de taşınan yükten de anlaşılacağı gibi oldukça yüksek düzeydedir.