Son dönemlerde kullanımı giderek yaygınlaşmış olan akıllı telefonlarda kullandığımız android ne anlama gelmektedir.

Akıllı cep telefonlarında bir işletim sistemi olan Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından geliştirilmiştir. Kullanımının oldukça yaygın olmasına karşın Android nedir? Bilmeyen telefon kullanıcıları halâ var. Bu nedenle kullanılan işletim sisteminin nasıl çalıştığının bilinmesi bu sistem ile sunulan imkânlardan en yüksek düzeyde faydalanma ve sorunlar karşısında nasıl bir yol izlenilmesi gerektiği konusunda kullanıcılara fayda sağlayacaktır.

Google tarafından geliştirilen ve dünya çapında milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan dev bir işletim sistemi olan android aracılığıyla cep telefonlarında çok sayıda fonksiyon bulunabilmektedir.

Google android teknolojisinde Linux işletim sistemi çekirdeği uygulamıştır. Günümüzde üretilen telefon modellerinin büyük bir bölümü android işletim sistemine sahiptir. Andorid işletim sistemi bulunan cep telefonları birçok farklı uygulamayı kullanabilme imkânını kullanıcılarına sağlamaktadır. Bu işletim sisteminin bu kadar ilgi görmesinin sebeplerinden bir tanesi bu uygulamaları ücretsiz bir şekilde sunmasıdır.

Ayrıca Google, Android işletim sistemini sürekli geliştirerek farklı sürümleri yapmaktadır. Bu nedenle android işletim sistemi sürekli kendini geliştirmektedir. Android ne işe yarar? Sorusunu soranlar için bu sistemin sağladığı birçok avantaj bulunmaktadır. Öncelikle bu işletim sistemine sahip cep telefonları Apk uzantılı dosyaları destekler. Ayrıca market uygulaması sayesinde ücretli veya ücretsiz yüzlerce uygulamaya anında ulaşabilir ve cep telefonlarınıza indirebilirsiniz. Bu uygulamalar haber, eğlence, yaşam, oyun gibi kategorilerde tasarlanmıştır. Google, Google Play marketteki oyun ve uygulamalar üzerinde yayınladığı reklamlar ile gelir elde etmektedir.

Andorid nasıl bir sisteme sahiptir? Merak edenler için bu işletim sisteminin 5 parçadan oluştuğunu belirtelim. Bu parçaların en önemli kısmını ise Linux işletim sistemi çekirdeği oluşturmaktadır. Linux çekirdeği üzerine inşa edilmiş bir mobil işletim sistemi olan Android’in diğer parçalarını ise Android Runtime, Kütüphane, Uygulama Çatısı ve Uygulama Katmanı şeklinde sıralayabiliriz.