Arabanın hızının ölçülmesi araçlardaki hız göstergeleri sayesinde mümkün olur. Böylece sürücü saatte kaç km hızlı gittiğini görebilir.

Hız göstergesi ya da sürat saati araçlarda hızı yani araç süratini belirten göstergedir. Aracın katettiği mesafeyi mesafe/zaman biçiminde sürücüye aktarır. Dünyada üretilen araçlarda en çok tercih edilen sürat birimi mph ve km/sa'dir. Peki arabanın hızı nasıl ölçülür?

Teker çevre uzunluğu ile volant dişlisi, krank dişlisi ya da şafttan alınan referans pulsleri ile tekerin bir tur atması halinde kaç pals alındığı öğrenilebilir. Böylece araç hızı kolaylıkla hesaplanabilmektedir. Pulsler genelde hall sensör ile alınmaktadır.

Tur başına mümkün olduğunca fazla pals alınması hassasiyeti arttıran bir faktördür. Bunu örneklendirmek gerekirse tur başına 10 puls, birim zaman içinde de 1000 puls alındığını kabul edelim. Teker çevresinin ölçüsü de 100 cm olsun. 1000’in 10 ile bölünmesiyle sonuç olarak 100 tur atılmış olduğu anlaşılabilecektir.

Aracın 60 saniyede aldığı yolu öğrenmek istersek 100 (tur) çarpı tekerleğin çapı 100 cm = 10.000 cm’dir. 10.000 cm’de 1 kilometre demektedir. Yani araç 60 saniyede 1 kilometre yol almaktadır. Hız ölçümü kilometre - saat cinsinden yapıldığı için 60 çarpı 1 = 60 kilometre – saat edecektir.