Araba motorlarının en önemli özelliği motorun sahip olduğu güçtür. Buna beygir gücü de denilmektedir.

Özellikle araçların alımı ve satımında araçların hızı, rahatlığı ve değişik yol şartlarına uygunluğunun yanı sıra motor gücüne de büyük önem verilir. Arabalardaki motor gücü araç fiyatlarına da büyük oranda etki etmektedir.

Araba motorlarındaki gücü ifade edebilmek için ‘beygir gücü’ ifadesi kullanılır. Motor gücü nedir? Motor gücü nasıl hesaplanır? Beygir gücü nedir? gibi soruların cevaplarını merak edenler yazımızı okumaya devam edebilirler.

Beygir gücü kelimesi İngilizce’de kaynaklı bir kelimedir. İngilizce’de at anlamına gelen Horse ve gğç anlamına gelen Power kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşmuştur.Bu nedenle sebeple beygir gücü horse ve power sözcüklerinin baş harfleri olan HP ile belirtilir.

Beygir gücü otomobil tarzı araçlar için kullanılan ‘beygir gücü’ ifadesi isimden de anlaşılacağı gibi at gücü demektir. Birim zamanda yapılan iş beygir gücü ile ifade edilir. beygir gücü tanımını ilk kullanan ise mühendis ve mucit olan James Watt’tır.

Çıkış tarihi iki yüz yıl öncesine kadar uzanan beygir gücü tanımından aracın kaç tane at gücüne sahip olduğu anlaşılmalıdır. Bu tanım geçmiş dönemlerde bir yerden bir yere seyahat etmek veya yük taşımak için kullanılan atlardan ve at arabalarından gelmektedir. Örnek olarak vermek gerekirse en basit anlatımıyla motor gücü yüz beygir olan bir motor aslında yüz tane atın gücüne sahip demektir.

Beygir gücü ağırlık ortalaması 75 kg olan bir yükün bir saniye içerisinde 1 m mesafede hareketi için gerekli olan güç oranıdır diyebiliriz.

Ortalama büyüklükteki bir atın yani beygirin bir saniyede 1 metre mesafede hareketi ile taşıdığı yük miktarı ortalama 50 kg olmaktadır.

Ancak araba motorlarında bu durum farklılaşır. Araba üretiminde görev alan teknisyenler ve mühendisler motorlu araçların gücünü belirtilirken yük miktarını ortalama bir insan ağırlığı olan 75 kg kabul ederler.

Araç motorunun gücünün ifade edilebilmesi için 1978 yılında uluslararası güç ölçü birimi olan KW kullanılmaya başlanmıştır. Beygir gücü KW’a çevrilerek aracın motor gücü ifade edilir.

1 KW = 1,36 beygir gücüdür, 1 beygir gücü ise 0,736 KW’dir. Peki aracın motorunun gücünü ifade eden beygir gücü, KW cinsinden nasıl hesaplanır?

Örnek olarak vermek gerekirse 2400 KW gücündeki bir motorun beygir gücü şu şekilde hesaplanabilmektedir.

2400 x 0,001340 = 3,21 HP (horse power - beygir gücü), ya da 450 KW gücündeki bir motorun beygir gücü hesaplaması için;

450 x 0,001340 = 0,6 HP (horse power - beygir gücü) formülü kullanılmaktadır.