Eski tip cep telefonlarının içinde yeni model telefonlara kıyasla daha fazla altın vardır. Çoğu insan her gün elinde veya çoğu zaman cebin altın taşıdığını farketmez. Çünkü çoğumuz cep telefonlarının içinde altının bulunduğunu bilmiyoruzdur. Ancak merak edip araştıranlar Cep telefonlarının içinde altın var mı? Sorusunun cevabını kısa sürede bulurlar. Akıllı telefon teknolojileri ile hayatımızdan neredeyse tamamen çıkan ömrünü tamamlamış olan eski tip cep telefonlarının içerisinde paladyum, bakır, gümüş ve altın bulunur.

Kullanım ömrünü tamamlayarak hayatımızdan tamamen çıkarttığımız eski model cep telefonlarının iç aksamlarında bir miktar altın bulunuyor. Altının yanı sıra paladyum, gümüş ve bakır gibi madenlerde telefonların iç aksamlarında kullanılmıştır.

Edinilen bilgilere göre eski cep telefonlarının içinde1.2 euroluk altın kullanılmış. 2012 senesinde Almanya hükümeti altın ihtiyacının yüzde 40’ını karşılamak amacıyla eski model cep telefonlarını toplama kampanyası başlatmıştı. İlk aşamada okullar bu kampanyaya dâhil olmuş, öğrenciler eski model telefonlarını teslim etmişlerdir. Daha sonrada ger dönüşüm ile telefonun içindeki değerli madenler kullanılmıştır.

Daha sonradan diğer ülkelerde de yaygınlaşan bu uygulama ile eski tip cep telefonlarını ücret karşılığın alan firmalar telefonları geri dönüşüme sokarak iç aksamlarında bulunan altın, paladyum, gümüş ve bakır gibi madenleri ayrıştırıp değerlendirmeye alınıyor. Daha çok ayrıştırılan bu madenler Almanya, Belçika, Japonya, Çin gibi ülkelere pazarlanmaktadır. Türkiye'de ise geri dönüşüme sokulan cep telefonu oranı ise aylık 1 ila 2 tondur.