Bilgisayarları kullanırken en çok kullandığımız dış donanım cihazı klavyeler olmaktadır. Klavyelerin üzerinde bilgisayar işlemlerini yapmaya yarayan çeşitli fonksiyonlara sahip tuşlar bulunur. Peki klavye alırken nelere dikkat edilmeli?

Bilgisayar başı uzun zamanlar geçiriyorsanız kullandığınız mouse’un ve klavyenin ergonomik ve kullanışlı olması gereklidir. Aksi takdirde işinizi yapamadan yarı yolda kalabilir sıkıntılar çekebilirsiniz. Bu yüzden masa başı işinde çalışıyorsanız veya bilgisayar oyunu bağımlısıysanız klavye ve Mouse alırken dikkatli olmanızda fayda var.

Öncelikle klavye ve Mouse alırken daha rahat bir kullanım açısından kablosuz olanlarını tercih etmek daha doğru olacaktır. Çünkü kablo ile klavye ve Mouse sınırlı olarak hareket eder ve kullanırken kablolar ciddi rahatsızlıklar verebilir. Ya da kabloda yaşanan bir kopukluk veya arıza nedeniyle klavye ve mouse’nuzu kullanamayabilirsiniz. Bu nedenle kablosuz olanları tercih etmek hem hareket alanınızı genişletecek hem de kablodan yaşanan sorunları ortadan kaldıracaktır.

Piyasada çeşitli fiyat aralıklarına sahip klavyeler bulunmaktadır. Ancak klavye alırken fiyatından daha ziyade ergonomik ve sağlığınıza uygun olanları tercih etmelisiniz. Elinizi zorlayacak veya kullanırken zorluk çekeceğiniz klavyeleri tercih etmemelisiniz.

Normal kullanımlarda tercih edilen klavyeler olduğu gibi oyun için tasarlanan klavyelerde mevcuttur. Oyun oynarken klavyelerin daha sağlam ve rahat kullanım özelliğine sahip olmalıdır.

Oyun klavyelerinde kullanım amacına göre farklı fonksiyonlara sahip tuşlar yer alır.

Ancak daha rahat bir kullanım amaçlıyorsanız üzerinde rakamların olmadığı küçük boyutlu klavyeleri tercih edebilirsiniz. Hangi klavyeleri almanız konusunda bir marka önerisinde bulunmayı doğru bulmuyoruz. Çünkü her marka çeşitli özelliklere sahip klavyeler üretir. Bu durum kişinin kullanım şekline ve tarzına göre değişiklik gösterir. Ancak bilinen ve kaliteli markalardan bütçenize göre klavye tercih edebilirsiniz.

Oyun klavyesi alırken sıklıkla oynadığınız oyunları göz önünde bulundurmanız gerekir FPS oynayanlar genel olarak ek fonksiyon tuşları tercih ederken, MOBA oyunları ulaşımları altında yalnızca belirli tuşların olmasını tercih ettikleri için bu kriterlere göre klavyeleri tercih etmektedirler.

Oyun oynarken tuşların hassas olması önemli bir konudur. Oyun sırasında tuşlara ardı ardına sürekli olarak basılacaksa buna göre bir klavye seçmelisiniz.