Windows, grafik arabirimler ve görsel iletilerle birlikte yazılımları çalıştırmak, komut vermek gibi bilgisayar faaliyetlerine imkân sağlayan dünyada en çok kullanılan bilgisayar işletim sistemidir.

İnsan yaşamını kolaylaştıran teknolojik ürünlerin başında gelen bilgisayarlarda çok fazla sayıda işlem yapılabilmektedir. Bilgisayarlar bu işlemleri sahip oldukları işletim sistemleri sayesinde yapabilmektedir. Bu nedenle her bilgisayarda bir de işletim sistemi bulunur. Bu işletim sistemlerinin en bilineni ve yaygın olarak kullanılanı ise Windows işletim sistemleridir. Bu yazımızda Windows ne demektir? Windows’un özellikleri nelerdir? Windows sürümleri nelerdir? Sorularının cevaplarını bulabileceksiniz.

Tüm dünyada en çok kullanılan bilgisayar işletim sistemi olan Windows ilk olarak 1985 senesinde piyasaya sürülmüştür.

Windows, Microsoft'un ilk işletim sistemi MS-DOS'tan farklı özelliklere sahiptir. Windows’un özellikleri nelerdir? Merak edenler için Windows aynı anda çok sayıda yazılımı çalıştırabilmektedir. Grafik tabanlı işletim sistemine sahip olan Microsoft Windows grafik mode'da çalışır. Windows’tan önceki sürümler DOS ve UNIX ise text mode'da çalışır.

Windows, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda en yaygın kullanılan işletim sistemlerinin başında gelmektedir. Windows XP, Windows Vista, Windows 7 ve Windows 8 sürümünün ardından Microsoft son olarak 1 Ekim 2014 tarihinde Windows 10 sürümünü satışa sunmuştur.

Windows sürümlerinin program ve uygulamaları standart özelliklere sahiptir. Windows sürümlerinden en az birini biliyor olmanız, diğer sürümleri de kolaylıkla kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Windows'un taşınabilir cihazlar için geliştirilmiş sürümü 32-bit bir işletim sistemli Windows CE ailesidir. Bu sürümler ARM, StrongARM, Intel XScale ve MIPS işlemcileriyle çalışmaktadır.