Elimizden bir türlü düşmeyen ve birçok ihtiyacımıza cevap veren akıllı telefonların ekranlarının nasıl ve hangi maddelerden imal edildiğini biliyor musunuz?

Sahip oldukları birçok donanım sayesinde hayatımızı oldukça kolaylaştıran ve vazgeçilmez bir parçası haline gelen Akıllı telefonların ekranları neyden yapılır? Hiç merak ettiniz mi? Bir an bile yanımızdan ayırmak istemediğimizi akıllı telefonlar üretilirken bildiğimiz veya bilmediğimizi birçok element kullanılmaktadır.

Özellikle akıllı telefonlar sayesinde tanıştığımız dokunmak ekran teknolojisi telefon sektöründe adeta çığır açmıştır. Dokunmatik ekran teknolojisi, teknolojik cihazların parmak veya özel kalemler sayesinde ekrana dokunarak komuta edilmesine olanak sağlar. Dokunmatik ekranlar bilgisayardan cep telefonuna, hesap makinesi ve televizyonlara kadar uygulanmıştır.

Dokunmatik ekranların çalışma fonksiyonları kullanım amaçlarına ve kullanılacakları yere göre farklılık gösterir. Bu tür teknolojik ürünlerde üç temel teknoloji bulunur. Bunlar Dirençli (Rezistif) Teknoloji, Yüzey Dalgası (Surface Wave) Teknolojisi ve Kızılötesi (Infrared) teknolojisidir.

Akıllı telefonların ekranları neyden yapılır? sorusunun cevabını merak edenler için açıklayalım. Dokunmatik ekran teknolojisinin uygulandığı telefonların ekranlarının üretiminde alüminyum oksit ve silikondioksit karışımı alüminosilikat cam kullanılmaktadır. Camlar üretim sırasında sıcak ve erimiş tuza konulur. Bu sayede küçük sodyum iyonları camı terk eder, böylece daha büyük olan potasyum iyonları onların yerini doldurarak cam daha da sağlam bir hale getirilir.

Ekran camının dokunmatik özelliği kazanması için ise ince, şeffaf ve iletken indiyum oksit katmanı ile camın üstü kaplanmaktadır. Ayrıca itriyum, lantan, praseodimyum, öropiyum, gadolinyum, terbiyum, disprosyum gibi çeşitli elementler dokunmatik ekranlardaki renkleri oluşturmak amacıyla üretimde kullanılır. Parlak ekran üretiminde ise Lantan, seryum, praseodimyum gibi elementlerden faydalanılmaktadır.