Yüksekliği ile dünya atmosferini geçen Everest Dağı, oksijenin en az düzeyde olduğu tabakalara ulaşır. Dünyadaki en yüksek dağ olma özelliğinin yanında iki ülke arasındaki en yüksek sınır olma özelliği de Everest Dağı hakkında bilinmesi gerekenler arasındadır.

Everest Dağı’na tırmanmak için oluşturulmuş olan 18 adet resmi yol, dağcıların bu yolları tercih ederek zirveye ulaşmalarını sağlamaktadır. Turizm açısından dağcıların tercih ettiği bir yer olmasına karşın, temizlik ve diğer çevre koşulları oldukça yetersiz durumdadır.

Yüksekliği 8.848 metre olan Everest Dağı, 1865 yılında Everest ismini almıştır. Everest Dağı’nın tepe noktasındaki sıcaklık yaklaşık -70 dereceye kadar varmaktadır. Himalayalarda bulunan Everest Dağı, Çin Halk Cumhuriyeti ile Nepal sınırı üzerinde yer almaktadır.

Rüzgar hızının ise saatte 100 kilometreyi bulması burada yaşamın son derece imkansız olmasına neden olmaktadır. 1920’li yıllardan itibaren Everest Dağı’na çeşitli zamanlarda tırmanışlar gerçekleştirilmiş olsa da, bu alandaki girişimlerin tamamında başarısız olunmuştur. İlk olarak Everest’in doruğuna ulaşanlar, 1953 yılında Edmund Hillary ve Tenzing Norgay isimli kişilerdir.