Uzun yola çıkmadan önce aracınızın kontrollerini yaptırmak rahat ve güvenli bir yolculuk yapmanızı sağlayacaktır.

Özellikle yaz aylarında tatile veya memleketlerine giderken birçok insan uzun yola çıkmak zorunda kalır. Ancak istemeyen olumsuz durumlar uzun olan bu yolculuğu daha da çekilmez hale getirebilmektedir. Motor arızası, kazalar, olumsuz hava şartları veya akmayan trafik bu olumsuz durumların başında gelir.

Bu nedenle uzun yola çıkmadan önce araç bakımı ve araç kontrolü asla ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Aracınızın tüm parça ve fonksiyonlarının sorunsuz çalışması yolda istemeyen sonuçların önüne geçer ve rahat bir yolculuk süresi geçirmenizi sağlar. Hem sizin hem de sevdiklerinizin can güvenliği ve konforlu bir yolculuk yapması için yola çıkmadan önce yapılması gerekenleri sizler için sıraladık.

Öncelikle aracınızın motor yağı kontrolünü yapın. Motor yağının ideal ve yeterli düzeyde olması gerekir. Aracınızın motor yağı eksik veya bir renk değişimi söz konusu ise yağı değiştirin.

Bunun yanında aracınızda yağ sızıntısı olup olmadığını denetleyin. Eğer yağ sızıntısı bulunuyorsa araç fonksiyonları tam çalışmaz bu durum trafik kazalarına neden olabilir. Aracınızın su kontrolünü de yapmanız gerekir. Soğutma suyunda eksilme varsa ilave su katarak tamamlayın.

Sürüş güvenliği açısından aracınızda frenlerin tüm fonksiyonlarıyla düzgün çalışıp çalışmadığından emin olun. Fren hidrolik sıvısında eksilme varsa tamamlayın. Ayrıca fren sisteminde bir sızıntı olup olmadığını kontrol edin.

Araç bakımı yaparken lastiklerin hava basıncının her zaman ve özellikle uzun yola çıkmadan önce yeterli düzeyde olması gerekir. Bu nedenle aracınızın lastik hava basıncının kontrolünü sağlayın. Doğru lastik basıncı aracın yolda daha iyi tutunmasını ve rahat bir sürüş imkânı sağlar.

Uzun yola çıkarken yol planlaması yapmanız gerekir. Böylece yol boyunca olumsuz son dakikalarla karşılamazsınız ve bu size büyük kolaylık sağlar. Bunun yanı sıra rotanız boyunca yer alan bölgelerin hava tahmin raporlarını bilmek yararlı olacaktır.

Aynı şekilde yolda olumsuz sürprizlerle karşılaşmamak için güzergâhınız boyunca yol çalışması olup olmadığını da kontrol ederek diğer alternatif güzergâhları tercih edip, yolculuk süresini kısaltabilirsiniz.

Yola çıkarken aracınıza ait kasko, sigorta ve araç muayenesi gibi belgeleri yanınıza almayı unutmayın. Her hangi bir olumsuz durumda belgelerin yanınızda olması size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Her türlü hava şartlarını göz önünde bulundurun. Aracınızda eksikse tamamlayarak cam suyu kontrolü sağlamalısınız. Yola çıkmadan önce araç bakımı sizin yapacağınız bir uygulama olabilmekle birlikte servise giderek de yaptırılabilir. Servislerde aracınızın teknik ve donanımsal kontrolü gerçekleştirerek aracınızı uzun yol için en uygun hale getirin.