Özellikle yaz aylarında artan nem ile birlikte sıcak havaların olumsuz etkileri giderek artmaktadır. Dolayısıyla bu durumda sıcak havalardan korunmanın yolları bilinmesi gerekir. Bizde sizler için her yaştan grubundan insanın bunaltıcı sıcak havaların zararlarından korunması amacıyla dikkat etmesi gereken hususları bir araya getirdik.

Bol su içilmeli

Sıcak havalarda vücut ısısı arttığı için vücudun ısı dengesini sağlamak amacıyla terleme yoğun olarak yaşanır. Bu nedenle kaybedilen sıvıyı tekrardan vücuda kazandırmak için bol su veya sıvı içecekler tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Az su içilmesi durumunda halsizlik, baş ağrısı, ağızda ve ciltte kuruluk durumları görülebilir. Ortalama kiloda bir insanın günde en az 1,5- 2 litre su tüketmesi gerekir. Bu miktar aşırı sıcaklarda ve egzersiz yapılması gibi durumlarda artış gösterebilir. Susamamış olsanız bile günlük tüketmeniz gereken suyu vücuda kazandırmak zorundasınız. Susamak veya susamak vücudun suya ihtiyacı konusunda bir ölçü kabul edilmemeli.

Öğlen saatlerinde zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmamalı

Günün en sıcak saati öğle saatleridir. Bu nedenle sıcak havalarda güneş ışınlarının dik olarak yeryüzüne geldiği öğle saatlerinde mümkün olduğunca dışarıya çıkmaktan kaçının. Çıkmak zorunda kalınan durumlarda ise güneş ışığının altında uzun süre kalınmaması ve gölge alanlarda bulunulması gerekir. Özellikle kalp, tansiyon ve şeker hastalıkları gibi mazeretleri bulunanlar bu konuya özen göstermeli.

Güneş çarpmasına karşı dikkat edilmeli

Güneş çarpması veya diğer adıyla sıcak çarpması sıcaklığın yüksek olduğu yaz aylarında sıklıkla rastlanan bir durum sıcak havalardan korunmanın yolları konusunda dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. Çünkü güneş çarpması ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet vermektedir. Ateş yükselmesi, mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı, karın ağrısı, nabızda düzensizlik, halsizlik, bilinç kaybı ve koma ile sonuçlanan rahatsızlıklara neden olan sıcak çarpmasına karşı dikkat edin. Bu gibi olumsuz durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Sıcak kramplarından korunmalı

Sıcaklık derecesinin yüksek olduğu havalarda terleme ile birlikte aşırı tuz kaybından dolayı bacak, kol ve karın bölgesinde kramplar görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda kramp oluşan bölgeyi masaj yaparak rahatlatabilirsiniz ayrıca tuzlu içecek tüketerek vücudunuz tuz ihtiyacını karşılamalısınız.

Uygun kıyafetler giyilmeli

Hafif, ince, pamuklu, açık renkli, bol giysiler giyilmesi ve şapka takılması zararlı güneş ışınlarından ve aşırı sıcaktan korunmada faydalı olabilmektedir.

Sık sık duş alın

Sıcak havalardan korunmanın yolları arasında soğuk su ile duş almayı da sayabiliriz. Sıcak havaların bunaltıcı etkisinde kurtulmak amacıyla çok soğuk olmamak şartıyla soğuk su ile alınan duş, sıcağın bunaltıcı etkisini üzerinizden atmaya ve vücudun ısısının dengelenmesinde yardımcı olacaktır.