Birçok kez duyduğumuz ancak bazılarımızın ne olduğunu bile bilmediği veya dikkate almadığı ancak zamanında tedavi olanağı sunmasıyla hayat kurtarabilen check up nedir?

Check up sağlık sorunu bulunmayan birinin olması muhtemel hastalıklarının önceden tespiti ve buna bağlı olarak önlem alınmasını hedefleyen sağlık taramasıdır. Check up yaptırmanın faydaları hastalıkların tedavi sürecinde kendisini göstermektedir.

İlerlemiş olan hastalıkların tedavisi daha zor olmaktadır. Bu durum tabi ki hasta ve ailesi için iyi bir süreç olmamaktadır. Bu nedenle yılda bir kez yapılacak olan chech up hastalıkların erken teşhisi ve ileri evrede uygulanacak olan tedavinin planlaması açısından hastalıklardan kurtulma oranını oldukça yükseltmektedir.

Check up yaptırarak ölümcül hastalıklardan kendinizi koruyabilirsiniz. Check up yaptırmanın faydaları arasında ilerleyen evrelerden ağır hastalıklara dönüşebilecek olan risklerin tespiti ve buna bağlı olarak alınacak olan önlemleri sayabiliriz. Bu nedenle check up hastalıkların erken teşhis edilmesinde önemli bir yere sahip. Erken dönemde belirlenemeyen ve vücutta sinsice yayılan hastalıklar düzenli check up yaptırılarak önceden tespit edilebiliyor ve buna göre bir tedavi yöntemi belirleniyor. Böylece hastalık başlangıç seviyesinde engelleniyor.

Check up sağlık taraması profesyonel ekipler tarafından yapılır. Kişiye özel olarak yapılan bu uygulamanın ne kadar süreyle yapılacağı belirli yaş aralıklarına göre değişiklik gösterir. Yaş ve cinsiyet kriterlerine göre standart olarak uygulanan check up programlarının haricinde kişisel özellikler, yaşam tarzı ve ailevi yatkınlıklara göre kişiye özel check up programları da oluşturulabiliyor. Herhangi bir şikâyetiniz yoksa 20 ile 30 yaş aralığında bir kez kan şekeri, kan basıncı ve kolesterol değerlerinizi ölçtürebilirsiniz. Değerler normal çıkarsa 30 yaşına kadar 5 yılda 1 kez, 40 yaşına kadar 3 yılda 1 kez, 40’lı yaşlardan sonra ise her yıl olmak kaydıyla Check up yaptırmanın faydaları görülebilir.